افسردگی یکی از شایع تریناختلالات روانیاست که فرد مبتلا خلقی افسرده و غمگین همراه با بی علاقگی و بی لذتی را تجربه می کند. از همین رو درمان افسردگی شدید برای کاهش مشکلات همواره مورد توجه متخصصان بوده و راهکارهای مختلفی نیز مطرح شده است. در واقع با توجه به اینکه در این بیماری، عوامل فیزیولوژیک، طرز فکر و شیوه زندگی فرد، همگی دچار مشکلات قابل توجهی می شوند، متخصصین معتقدند بهترین راه برای درمان افسردگی شدید، استفاده هم زمان از داروهای روان پزشکی و جلسات روان درمانی است. باید بدانید درصورتی که نسبت به درمان افسردگی شدید اقدامی نشود، می تواند مشکلات بسیاری مانند از دست دادن شغل، بالا رفتن احتمال ابتلا به بیماری های جسمی و حتی آسیب زدن به خود یا خودکشی را نیز به دنبال داشته باشد. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه به بررسی گزینه های درمانی موجود برای این اختلال خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید.

منبع >>درمان افسردگی شدید

افسردگی یعنی چه؟

یکی از نخستین سؤالاتی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، این است که افسردگی چیست و چه تفاوتی میان حالت های افسردگی وجود دارد؟ به اعتقاد متخصصان روانشناسی بالینی، افسردگی در سه سطح مختلف که به آن ها مشخص کننده (اسپسیفایر) شدت گفته می شود رخ خواهد داد و درمانگر موظف است این سطوح را در پرونده بیمار مشخص کند. شدت معمولاً با یکی از سه عبارت زیر در پرونده بیمار، مشخص می شود.

خفیف

در این حالت، اگرچه فرد ملاک های لازم برای دریافت تشخیص افسردگی را دارد اما بیماری او در حدی است که آسیب قابل توجهی به زندگی وی وارد نکرده است. بیمار می تواند علی رغم مشکلاتی که در زمینه کار یا روابط اجتماعی دارد، به ارتباطات و کار خود ادامه دهد.

متوسط

این حالت، شرایطی مابین افسردگی خفیف و شدید است. در این حالت فرد نمی تواند همانند بیمار خفیف به راحتی روند کار و روابط اجتماعی را ادامه دهد، اما به اندازه بیماران افسرده شدید نیز، دچار مشکل نشده است.

شدید

بیمار علاوه بر دارا بودن حداقل ملاک های لازم برای دریافت تشخیص افسردگی، نشانه های بیشتری نیز دارد یا شدت نشانه ها به اندازه ای است که زندگی فرد را کاملاً مختل می کند. این افراد نمی توانند وظایف کاری خود را به درستی انجام دهند، در روابط اجتماعی دچار مشکل می شوند و حتی در زمینه مسائل شخصی مثل رعایت بهداشت فردی نیز ضعیف عمل می کنند. افسردگی در حالت های شدید می تواند با توهم یا هذیان همراه باشد.

بیشتر بخوانید :علائم افسردگی شدید

راه های درمان افسردگی شدید

برای درمان افسردگی شدید، به دو دسته اقدامات دارو درمانی و روان شناختی نیاز است. بررسی مشکلات فیزیولوژیک، تجویز داروها، تشخیص در زمینه نیاز به بستری بیمار و استفاده از شوک الکتریکی، زیر نظر روان پزشک انجام می گیرد. بررسی علل بیماری، ارائه راهکارهای درمانی، پیشگیری از عود مجدد و ارائه راهکارهایی برای سلامت خانواده، می بایست زیر نظر متخصص روانشناسی انجام بگیرد.

باید به این نکته توجه داشت که در افسردگی نیز مثل هر بیماری شدید و جدی دیگری، برای درمان به صبر و حوصله بسیاری نیاز است. بیماران افسرده به دلیل شدت بی انگیزگی و نبود میل و رغبت به انجام امور مختلف، ممکن است بارها از حضور در جلسات درمانی، مصرف داروها یا انجام تکالیف درمانی، شانه خالی کنند. آن ها ممکن است به لحاظ منطقی توصیه های درمانگرشان را باور داشته باشند و بخواهند که تغییراتی را در خود ایجاد کنند، اما توانایی انجام این تغییرات را در خود پیدا نمی کنند، این مسئله بیش ازپیش باعث احساس شکست و ناکامی، در آن ها خواهد شد.

برای بهبود بخشیدن به این شرایط، درمانگر و اطرافیان بیمار می بایست با صبر و حوصله فراوانی با بیمار برخورد کنند و او را در ایجاد تغییرات مطلوب در روند زندگی، همراهی نمایند. رفتارهای تند، نشان دادن نیتی از روند کند درمانی، مجبور کردن بیمار به انجام فعالیت و یا هرگونه رفتار دیگری که باعث شود او احساس کند ناتوان است؛ نه تنها باعث بهبود شرایط نمی شود بلکه می تواند باعث بدتر شدن شرایط نیز بشود.

دارودرمانی برای افسردگی شدید

احتمال وجود نقایص فیزیولوژیک در حالت های شدید اختلال افسردگی، بیش از سایر حالت های این بیماری مطرح است. برای اینکه فرد به لحاظ خلق وخو و احساسات در شرایط مطلوبی قرار داشته باشد، مغز می بایست مقدار مشخصی از مواد شیمیایی مثل سروتونین و اپی نفرین را ترشح کند. مغز بیماران افسرده معمولاً این مواد را در مقداری کمتر ازآنچه می بایست، ترشح می کند. درنتیجه این کمبود، خلق فرد کاهش پیداکرده و مشکلاتی مثل احساس غم یا بی انگیزگی برای او ایجاد خواهد شد.

معمولاً اولین اقدام درمانی روان پزشکان، تجویز داروهایی است که ترشح سروتونین و اپی نفرین را به حالت عادی برمی گردانند. چند دسته دارویی برای این منظور وجود دارد که از میان آن ها گروه (SSRI)، به دلیل عوارض جانبی کمتر، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. انواع داروهای ضدافسردگی که برای درمان استفاده می شوند شامل موارد زیر هستند.

بیشتر بخوانید :داروهای ضد افسردگی

داروهای مهارکننده باز جذب سروتونین (SSRI)

این داروها باعث می شوند که سروتونین ترشح شده توسط مغز، برای مدت بیشتری فعال باقی بماند. از مهم ترین داروهای این دسته می توان به فلوکستین، سرترالین، سیتالوپرام و فلووکسامین اشاره کرد. داروهای (SSRI)، به دلیل عوارض جانبی ضعیف تری که نسبت به سایر داروهای ضدافسردگی ایجاد می کنند، بیشتر مورد توجه قرارگرفته و تجویز می شوند.

داروهای بازدارنده مونوآمین اکسیداز (MAOI)

مونوآمین اکسیداز، آنزیمی است که سروتونین و اپی نفرین را در مغز تجزیه می کند. این دسته از داروها مانع عملکرد مونوآمین اکسیداز می شوند و از این طریق به عملکرد سروتونین و اپی نفرین کمک می کنند. علی رغم توانایی بالای این دسته از داروها برای درمان افسردگی، به ویژه افسردگی های شدید و مقاوم به درمان، به دلیل تداخلات دارویی و عوارض نامطلوب بسیاری که همراه دارند، معمولاً از آن ها استفاده نمی شود. فنین و ترانیل سیپرومین، مهم ترین داروهای این دسته هستند.

داروهای سه حلقه ای (TCA)

این دسته از داروها مثل آمی تریپتیلین، ایمی پرامین و نورتریپتیلین اولین گروه دارویی هستند که برای درمان افسردگی کشف شدند و به دلیل قیمت مناسب و اثربخشی مطلوب به سرعت مورد توجه قرار گرفتند. بااین حال به دلیل عوارض جانبی بسیاری که به دنبال خواهند داشت، در حال حاضر چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند. ازجمله عوارض این داروها، خشکی دهان، تاری دید، افزایش وزن و احساس خواب آلودگی بیش ازحد را می توان نام برد.

استفاده از شوک الکتریکی برای درمان افسردگی شدید

استفاده از شوک الکتریکی در درمان افسردگی های شدید، نتایج بسیار مطلوبی بر روی بیماران داشته است. این درمان در بسیاری از موارد توانسته، افسردگی های شدید یا مقاوم به درمان و حتی بیمارانی که اقدام به خودکشی داشته اند را بهبود ببخشد. علی رغم موفقیت های این درمان برای بیماران افسرده، به دلیل عوارض جانبی و مشکلاتی که به همراه خواهد داشت معمولاً صرفاً در مواقعی که درمانگران به این نتیجه برسند که گزینه بهتری وجود ندارد؛ مورد استفاده قرار می گیرد. بروز فراموشی های گسترده، از جدی ترین آسیب های استفاده از شوک الکتریکی است.

شما می توانید این درمان ها را توسط مجرب ترین روانشناسان در مرکزمشاوره روانشناسی ذهن نودریافت نمایید.

اقدامات روان شناختی برای درمان افسردگی شدید

اگرچه داروها می توانند تا حدودی وضعیت خلقی بیمار را بهبود ببخشند، اما قسمت اصلی درمان افسردگی توسط مداخلات روان شناختی انجام می گیرد. در صورتی که استفاده از داروها با جلسات روان درمانی و ایجاد تغییر در سبک زندگی و تفکرات بیمار همراه نباشد، با قطع مصرف دارو، علائم بیماری مجدداً عود کرده و بیمار به نقطه آغاز بازمی گردد. به همین خاطر پیگیری درمان های روان شناختی، اهمیت بسیار بالایی در درمان بیماری دارد.

یکی دیگر از مشکلات استفاده از داروها که وم توجه به درمان های روان شناختی را نشان می دهد اعتیادآور بودن داروها است. باگذشت یک بازه زمانی مشخص، بیمار برای اینکه بتواند به حالت قبلی دست پیدا کند (مشکل خواب یا بی انگیزگی نداشته باشد، احساس غم نکند و در شرایط مطلوب باشد) می بایست مصرف دارو را افزایش بدهد. به همین خاطر داروها علی رغم تأثیر مطلوب و سریعی که خواهند داشت، هرگز نمی توانند جایگزین مناسبی برای درمان های روان شناختی باشند.

درمان رفتاری افسردگی شدید

اولین اقدام روان شناختی برای درمان افسردگی های شدید، درمان های رفتاری هستند. رفتاردرمان گران معتقدند بیماران افسرده، از انجام فعالیت در محیط زندگی خود اجتناب می کنند. برای مثال آن ها از قرارهای دوستانه فاصله می گیرند. از انجام تکالیف درسی اجتناب می کنند یا حتی رفتارهای نظافت شخصی مثل حمام رفتن را کنار می گذارند. این کنار کشیدن از فعالیت های مختلف، باعث تشدید شرایط بیماری خواهد شد.

در فرایند درمان رفتاری با توجه به سطح بیماری فرد، تکالیفی برای وی تعیین می شود. برای مثال ممکن است از بیمار خواسته شود، در فاصله زمانی تا جلسه بعد، با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود تماس بگیرد یا برای بیماری که وضعیت بهتری دارد خواسته شود یک قرار ملاقات را تنظیم کند یا اگر بحرانی ترین موضوع برای وی شرایط تحصیلی است، از وی خواسته شود که یک حجم مشخص از تکالیف درسی را انجام دهد.

آنچه می بایست به دقت توسط درمانگر تنظیم شود این است که تعیین تکالیف، آسان تر از توانایی های بیمار باشد تا از انجام شدن آن ها توسط بیمار، مطمئن باشیم. در غیر این صورت بیمار در انجام آن ها شکست خورده و احساس ناتوانی و مشکلات عزت نفس در وی بیش ازپیش شدت پیدا خواهد کرد. با انجام این تکالیف توسط بیمار، وی به تدریج فعالیت های کنار گذاشته شده را از سر می گیرد و احساس وی نسبت به توانمندی های خودش نیز بهتر می شود.

بخشی از رفتاردرمانی به آموزش رفتارهای مشخص به بیمار، مربوط می شود. برای مثال فردی که به طورکلی در بیان احساسات و خواسته ها یا در دوست یابی ضعیف عمل می کند، می بایست راه های انجام این رفتارها را زیر نظر درمانگر آموزش ببیند تا بتواند با انجام آن ها، در وضعیت خود تغییرات مناسبی ایجاد نماید. در صورتی که نسبت به آموزش این رفتارها بی توجهی شود، مشکلات فرد در این زمینه ها می تواند باعث تداوم یا عود بیماری وی باشد.

درمان شناختی افسردگی شدید

درمان شناختی دومین قدم در درمان افسردگی های شدید و اولین گزینه درمانی برای افسردگی های خفیف تا متوسط است. در این درمان فرض بر این است که این افکار و برداشت های بیمار هستند که او را نسبت به افسردگی آسیب پذیر می کنند. درمانگران شناختی معتقدند بیماران افسرده، اشتباهات مشخصی را در طرز فکر خود دارند که باعث می شود نسبت به ابتلا به افسردگی و شدت پیدا کردن آن، آسیب پذیر باشند. برای مثال یک فرد افسرده گرایش دارد که مسائل مختلف را به خود نسبت دهد. اگر همسایه این فرد، برخورد مناسبی با وی نداشته باشد، ازنظر بیمار افسرده تنها دلیل موجود این است که همسایه، از وی بدش می آید یا دیگر او را دوست ندارد. آن ها نمی توانند به این فکر کنند که ممکن است همسایه عجله داشته یا به دلیل دیگری ناراحت بوده است.

یک اشتباه رایج دیگر در تفکر این بیماران این است که آن ها صرفاً به بخش های منفی یک موضوع توجه دارند. برای مثال اگر استاد یا رئیس آن ها در جریان ارزیابی، ده نکته مثبت و یک نکته منفی بیان کند، آن ها صرفاً به همان نکته منفی توجه داشته و براساس آن نتیجه می گیرند که استاد به طور کامل از آن ها ناراضی است.

وجود سبک های تفکر این چنینی باعث می شود که فرد آمادگی بالایی برای ابتلا به افسردگی پیدا کند. در جریان درمان شناختی، درمانگر به بیمار کمک می کند که این خطاهای فکری را پیدا کرده و با استفاده از تکنیک های مشخصی برای برطرف کردن آن ها تلاش کند. هدف اصلی در درمان شناختی این است که فرد بتواند با یادگیری اصول، خودش به درمانگر خود تبدیل بشود و در مراحل بعدی عود افسردگی، احتیاج کمتری برای مراجعه به روانشناس داشته باشد. در نتیجه تمامی خطاهای فکری و راه های برطرف کردن آن ها به فرد آموزش داده می شود.

درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی

شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی شیوه درمانی است که باهدف جلوگیری از عود مجدد افسردگی ایجاد می شود و می تواند نتایج بسیار مطلوبی را در درمان این بیماری از خود نشان دهد. ذهن آگاهی به معنای توجه کردن به زمان حال، به شیوه ای هدفمند و خالی از قضاوت است و به بیماران افسرده آموزش می دهد تا افکار و هیجانات خود را بدون قضاوت آن ها، مشاهده کنند و به جای اینکه آن ها را به عنوان قسمتی از خود یا واقعیت در نظر بگیرند، صرفاً به عنوان پدیده هایی ببینند که می آیند و می روند. به عبارتی درمان مبتنی ذهن آگاهی به دنبال تمرکززدایی و رها کردن موضوعاتی است که باعث ابتلای مجدد فرد به افسردگی می شوند.

در صورتی که امکان مراجعه حضوری به روانشناس برای دریافت درمان مناسب را ندارید می توانید از هرجای کشور از خدمات مشاوره تلفنی استفاده کنید.

وظایف اعضای خانواده بیمار افسرده

خانواده یک نهاد بسیار مهم در درمان اختلال افسردگی است. اعضای خانواده به همان اندازه که می توانند در بهبود یا بدتر شدن وضعیت فرد نقش داشته باشند، تحت تأثیر بیماری وی ممکن است دچار مشکلاتی نیز بشوند. به همین خاطر معمولاً توصیه می شود که خانواده بیمار مبتلا نیز، می بایست تحت نظر درمانگر قرار بگیرند و یا با درمانگر به صورت مستقیم در ارتباط باشند تا درمانگر بتواند با کمک گرفتن از آن ها درمان بیمار را تسریع نماید. صبر و حوصله در برابر رفتارهای بیمار، کمک به وی برای انجام تکالیف درمانی، مراقبت از اینکه بیمار جلسات درمانی را پیگیری کرده و داروهایش را مرتب مصرف کند، از مهم ترین وظایف خانواده فرد بیمار هستند.

سؤالات متداول درباره درمان افسردگی شدید

آیا درمان دارویی برای درمان افسردگی شدید کافی است؟

خیر، داروها می توانند تا حدودی مشکلات خلقی فرد را کاهش دهند، اما نمی توانند آن ها را درمان کنند. برای درمان افسردگی شدید توصیه می شود که فرد درمان دارویی و روان درمانی را در کنار یکدیگر تجربه کند.

آیا می توان افسردگی های شدید را با استفاده از کتاب های خودآموز درمان کرد؟

کتاب های خودآموز معمولاً برای افرادی نوشته می شوند که توانایی کنترل و مدیریت شرایط خود را دارند. بیماران افسرده شدید در انجام فعالیت های ساده نیز دچار مشکل هستند و معمولاً این کتاب ها نمی تواند برای آن ها استفاده ای داشته باشد. از طرفی این بیماران نیاز دارند که از درمان های دارویی نیز استفاده کنند. با بهبود نسبی بیمار، ممکن است درمانگر کتاب هایی را به او معرفی نماید.

درصورتی که بیمار افسرده درمان نشود چه مشکلاتی پیش می آید؟

افسردگی شدید، مشکلات جدی را در زندگی فرد ایجاد می کند. بیماران افسرده معمولاً نسبت به وظایف شغلی یا تحصیل خود بی توجه هستند. درنتیجه اولین ضرر بی توجهی به درمان این شرایط، این است که فرد درخطر از دست دادن شغل یا موقعیت تحصیلی قرار می گیرد. افزایش خطر خودکشی یا آسیب زدن به خود و ابتلا به بیماری های جسمی نیز در افسردگی شدید، بالا هستند. توجه داشته باشید که افسردگی با گذر زمان و بدون دریافت درمان های حرفه ای، بهبود پیدا نخواهد کرد و این مسئله می تواند زمینه ساز ابتلای فرد به دیگر اختلالات روانی نیز گردد.

شما در هر جایی که هستید می توانید از خدماتمشاوره تلفنیو حضوری مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو بهرمند شوید.

منبع >>درمان افسردگی شدید

مشاوره ازدواج در مشهد

مشاوره ازدواج در بجنورد

مشاوره ازدواج در قم

درمان ,افسردگی ,های ,شدید ,بیمار ,ها ,آن ها ,درمان افسردگی ,افسردگی شدید ,است که ,برای درمان ,برای درمان افسردگی ,دلیل عوارض جانبی ,نتایج بسیار مطلوبی ,معتقدند بیماران افسرده،

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
irannect tavoosnhonar 13981398 madresemosha fatimalonely sportwatchswomen shabnamefkhial repairs webking alierfanniknejad