دلبستگی در کودکان را می توان پیوند عمیق عاطفی بین مادر یا مراقب اولیه و خود کودک تعریف کرد. دلبستگی بین مادر و کودک عامل موثری برای نحوه تعامل کودک با دنیای پیرامونش است به طوری که با شکل گیری صحیح این دلبستگی، کودک می تواند به دنیای پیرامونش اعتماد کند و این اعتماد پایه و اساس بسیاری از روابط بعدی را در زندگی او مشخص می کند. با این حال اگر دلبستگی او به صورت صحیح شکل نگیرد، کودک دنیای پیرامونش را به صورت ناایمن ارزیابی می کند که می تواند آثار نامطلوبی بر جنبه های مختلف زندگی اش بگذارد. با آگاهی از سبک های دلبستگی و چگونگی شکل گیری آن ها می توانید ارتباط بهتری با فرزند خود برقرار کنید. مشاوره کودک نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد کلیک کنید :

دلبستگی در کودکان

انواع سبک های دلبستگی

دلبستگی کودکان

دلبستگی کودک

دلبستگی در کودکان

کودکان از دوره نوزادی با مراقب اولیه خود ارتباط عمیقی برقرار می کنند و این ارتباط که دلبستگی نامیده می شود، پایه و اساس شخصیت فرد و چگونگی برقراری ارتباط او با اطرافیان در بزرگسالی می شود. نیاز به دلبستگی از مهم ترین و اصلی ترین نیازهای کودکان است و ارتباط مستقیمی با رفتار والدین یا مراقبان اصلی دارد.

بیشتر بخوانید :آموزش پدر و مادر

انواع سبک دلبستگی در کودکان

به طور کلی چهار نوع سبک دلبستگی در کودکان وجود دارد که هر یک نشان دهنده تعامل و ارتباط بین مادر و فرزند است. این سبک ها عبارتند از:

1. دلبستگی ایمن

بهترین سبک دلبستگی در کودکان سبک دلبستگی ایمن است به طوری که بر اساس مطالعات انجام شده کودکانی که دلبستگی ایمن دارند، در هنگام بزرگسالی رفتار های همدلانه بیشتری به نسبت دیگر سبک های دلبستگی از خود نشان می دهند. همچنین زودتر به پختگی و بلوغ رسیده و میزان پرخاشگری و مزاحمت برای دیگران در این دسته از کودکان بسیار کمتر است. این کودکان اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی دارند و از روابط اجتماعی لذت می برند. آنان می توانند احساسات و هیجاناتشان را به خوبی مدیریت کنند.

2. دلبستگی اجتنابی

در این سبک از دلبستگی، کودک تمایلی به انجام ارتباط و تعامل یا مراقب اولیه ندارد. به زبان ساده در این سبک از دلبستگی، کودک توجهی به حضور مادر یا مراقب خود نشان نمی دهد به طوری که نبود مادر او را آشفته یا نگران نمی کند. اگر مادر کودک را برای مدتی رها کند، پس از بازگشت مادر، کودک دیگر از مادر استقبال نمی کند به گونه ای که هیچ تمایلی برای ارتباط ش ندارد و از تعامل با او اجتناب می کند. معولاً مادران یا مراقبانی که نیازهای کودک را در اولویت قرار نمی دهند و نسبت به نیاز های کودکشان بی توجه اند یا بیش از حد سختگیر و یا کنترل کننده هستند، سبک دلبستگی اجتنابی را در کودک به وجود می آورند.

3. دلبستگی در کودکان | دلبستگی مقاوم

در این سبک از دلبستگی، کودک در هنگام حضور مادر یا مراقب به او می چسبد و تنها در صورتی به فعالیت می پردازد که مادر در کنارش باشد. همچنین اگر مادر آن ها را ترک کند بسیار بی قرار و ناآرام می شوند و حتی پس از بازگشت او نیز آرامش خود را بدست نمی آورند. این دسته از کودکان ممکن است بسیار مقاومت کرده و حتی پرخاشگری کنند. معمولاً مادرانی که به کودکانشان اطمینان خاطر نمی دهند، می توانند این سبک دلبستگی را در فرزندان خود ایجاد کنند. کودکان با این سبک دلبستگی به طور معمول احساس غم و نگرانی کرده و این احساسات را تا هنگام بزرگسالی همراه خود دارند و همیشه نگران یک ارتباط صمیمانه با دیگران هستند.

4. دلبستگی آشفته

همانطور که از نام این سبک دلبستگی مشخص است، معمولاً به دلیل رفتار های نامشخص و آشفته مادر با کودک شکل می گیرد. مهمترین عامل ایجاد کننده سبک دلبستگی آشفته پیام های متضاد مادر به کودک است، به طوری که مادر در مقابل رفتارهای مشابه کودک گاهی او را تشویق و گاهی تنبیه می کند. این رفتارهای آشفته و متضاد مهم ترین دلیل ایجاد سبک دلبستگی آشفته است. کودکان با این سبک دلبستگی معمولاً در روابط بعدی خود دچار سردرگمی شده و در آینده نیز با مشکلات زیادی مواجهه می شوند.

بیشتر بخوانید :روانشناسی کودک

چه عواملی باعث به وجود آمدن سبک دلبستگی ایمن می شود؟

همه والدین تمایل دارند که کودکانی با دلبستگی ایمن پرورش دهند اما باید بدانید که همه افراد، همیشه به این امر دست پیدا نمی کنند. مادرانی که به فرزندان خود پیام های متناقض می دهند یعنی گاهی رفتارشان با کودک خوب و با حوصله است و گاهی بد و بی حوصله، احتمالا کودکانی را پرورش می دهند که مضطرب تر، پرخاشگر تر و منفعل تر هستند. مهمترین نکته ای که در ایجاد دلبستگی ایمن وجود دارد تعامل خوب مادر و فرزند است. مادر باید واکنش های خود را با نیازها و درخواست کودکان تنظیم کند تا دلبستگی ایمن در او ایجاد شود.

پیامدهای دلبستگی ناایمن در کودکان

همانطور که گفته شد کودکان با دلبستگی ناایمن دنیا و محیط پیرامون را ناامن و استرس زا در نظر می گیرند و عملکرد مناسبی در مقابل مشکلات ندارند و از لحاظ اجتماعی، گوشه گیر و کم فعالیت هستند. این افراد معمولاً افکار منفی و متضادی دارد و در موقعیت های تنش زا و استرس زا، در مواجهه با مشکلات برانگیخته شده و در اکثر مواقع دچار ناامیدی می شوند. پژوهش های متعددی ارتباط کاهش سلامت روان را با انواع سبک های دلبستگی ناایمن نشان داده اند. کودکان با دلبستگی اجتنابی معمولاً در آینده و در سنین بزرگسالی قلدر و مغرور خواهند شد.

مهم ترین مسئله ای که افراد با سبک دلبستگی اجتنابی با آن مواجهه می شوند کاهش همدلی و ابراز احساسات نسبت به دیگران است و همچنین به دلیل سوظن و بدگمانی نسبت به دیگران نمی توانند یک رابطه صمیمانه را تجربه کنند. کودکان با سبک دلبستگی مقاوم و آشفته مشکلات رفتاری زیادی از جمله پرخاشگری را از خود نشان می دهند. برای پیشگیری از این موضوع و یا حل چنین مساله ای حتما بایدمشاوره کودکدریافت کنید.

سوالات متداول

_آیا سبک دلبستگی تحت تاثیر رابطه مادر و فرزند قرار دارد؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، دلبستگی تحت تاثیر تعامل و ارتباط مادر و یا مراقب اولیه با کودک است. در نتیجه سبک دلبستگی تحت تاثیر رابطه مادر و فرزند قرار دارد و مادر نقش مهمی در این مسئله دارد، به طوری که مهم ترین مولفه موثر بر سبک دلبستگی پاسخ گو بودن مادر به نیاز های کودک است.

برای دریافت مشاوره در زمینه دلبستگی در کودکان می توانید با برترین متخصصان در مرکزمشاوره روانشناسی ذهن نواز طریق شماره _ تماس بگیرید.

منبع >>انواع سبک های دلبستگی

مشاوره ازدواج در مشهد

مشاوره ازدواج در بجنورد

مشاوره ازدواج در قم

دلبستگی ,سبک ,مادر ,کودکان ,کودک ,های ,سبک دلبستگی ,در کودکان ,دلبستگی در ,این سبک ,در این

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
rowspomare charter724 sang1 hayatvahsha specsungdebtma gandomgun amirantoor afshardoabook medadrangin rtcleanroo