اضطراب جدایی یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که کودکان مبتلا ترس یا اضطراب بیش از اندازه و نامتناسب با رشد را درباره جدایی از کسانی که به آن ها دلبسته اند، تجربه می کنند. در واقع کودکی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کند معمولاً ترس بسیار شدیدی از مرگ یا جدا شدن از والدین خود دارد و مشکل خود را اغلب در قالب علائم جسمانی نظیر دل درد، کابوس های شبانه و وابستگی بیش از حد به پدر و مادر نشان می دهد. معمولا عوامل محیطی مانند مرگ یکی از والدین، طلاق، مهاجرت و . می تواند در این اختلال تعیین کننده باشد. با این حال از آنجایی که اضطراب جدایی در عملکرد اجتماعی، تحصیلی و دیگر زمینه های مهم اخلال ایجاد می کند، لازم است تا مداخله به هنگام و درمان صورت گیرد. در ادامه به طور جامع درباره علل، علائم و درمان اضطراب جدایی در کودکان صحبت خواهیم کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید :

اضطراب جدایی در کودکان

کاهش اضطراب جدایی

درمان اضطراب جدایی

مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو خدمات

مرکز مشاوره ذهن نو برترین مرکز مشاوره روانشناسی در زمینه های مختلف روانشناسی از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، کودک، طلاق، خیانت، نوجوان، بلوغ، جنسی و تراپی ، ترک اعتیاد، اختلات روانی و شخصیت و . می باشد.

مشاوره تلفنی-مشاوره تلفنی خانواده-مشاوره تلفنی ازدواج-مشاوره تلفنی خیانت-مشاوره تلفنی کودک-مشاوره تلفنی جنسی-مشاوره تلفنی ترک اعتیاد-مشاوره شغلی تلفنی-مشاوره تلفنی تحصیلی- مشاوره حضوری-مشاوره خانواده-مشاوره ازدواج- مشاوره خیانت-مشاوره کودک-مشاوره جنسی-مشاوره ترک اعتیاد-مشاوره شغلی-مشاوره تحصیلی

از جمله مهمترین موضوعاتی که شما باید بر روی آن ها

ترک تریاک-ترک متادون-ماده مخدر گل- ترک ترامادول -تربیت کودک-تست اعتیاد-ترک اعتیاد- درمان استرس -درمان اضطراب-درمان افسردگی-علائم افسردگی- روانشناسی کودک -ملاک انتخاب همسر

اختلال اضطراب جدایی در کودکان و علائم آن

اختلال اضطراب جدایی از جمله مشکلات اضطرابی رایج در بین کودکان است که البته ممکن است در افراد بزرگسال نیز اتفاق بیافتد. کودکانی که دچار این مشکل هستند ترس افراطی در مورد جدایی از مادر یا سایر افراد نزدیک خود دارند که نسبت به سنشان غیر طبیعی به نظر می رسد. از جمله دیگر علائمی که در مورد وجود این اختلال در کودک به شما هشدار می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

- کودک هنگام جدایی از مادر یا سایر افرادی که به آن ها دلبستگی دارد ناراحتی مفرطی نشان می دهد.

- کودک دائماً نگران از دست دادن یا آسیب دیدن والدین خود است.

- کودک به دلیل ترس ها و نگرانی های خود از انجام فعالیت هایی نظیر رفتن به مدرسه یا دور شدن از منزل خودداری می کند.

- از تنها ماندن می ترسد و دائماً می خواهد والدین همراه او باشند.

- کابوس های مکرری در مورد آسیب دیدن یا از دست دادن والدین خود می بیند.

- دچار مشکلات مکرر جسمی نظیر دل درد، حالت تهوع و استفراغ می شود.

برای آگاهی بیشتر دربارهاضطراب کودکانکلیک کنید.

علل مؤثر در بروز اختلال اضطراب جدایی در کودکان

علل و عوامل مختلفی می توانند در بروز اختلال اضطراب جدایی در کودکان تأثیرگذار باشند و بچه ها را در برابر این مشکل آسیب پذیر کنند. ما در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم.

عوامل محیطی

در بسیاری از موارد اضطراب جدایی در پی تجربیات تلخی اتفاق می افتد که ذهن کودک قابلیت پردازش آن را ندارد. برای مثال مواجه شدن با مرگ یکی از اعضای خانواده، طلاق والدین، مرگ حیوان خانگی و تغییرات بزرگی نظیر مهاجرت به این مشکل مبتلا می شوند. به همین خاطر بسیار اهمیت دارد که در موقعیت هایی نظیر موارد ذکر شده برای سلامت روان کودک اهمیت بیشتری قائل شوید، با او در مورد احساساتش صحبت کنید و کمک نمایید او از فقدان تجربه شده عبور نماید. کمک گرفتن از یک روانشناس کودک از جمله گزینه هایی است که در این شرایط تا حد زیادی می تواند در سازگاری فرزندتان با شرایط محیطی مؤثر باشد.

عوامل ژنتیکی و فیزیولوژیکی

مطالعات زیست شناختی نشان می دهند که احتمالاً عوامل وراثتی در بروز اختلال اضطراب جدایی کودکان نقش عمده ای بر عهده دارند. نقش وراثت به خصوص در دختران برجسته تر است که این مسئله آسیب پذیری کم تر پسران در برابر این مشکل را نشان می دهد.

برای آشنایی بیشتر با اختلالات و مشکلات کودکان کلیک کنید.

شیوع اختلال اضطراب جدایی در کودکان

شیوع این اختلال در دوران کودکی چیزی در حدود 4 درصد برآورد شده با این حال مطالعات همه گیر شناسی نشان می دهد هرچقدر کودکان بزرگ تر می شوند و به سمت نوجوانی پیش می روند میزان شیوع این اختلال در آن ها بالاتر می رود.

راهکارهایی برای کاهش اضطراب جدایی در کودکان

اضطراب جدایی در سنین پایین یا قبل از 2 سال امری طبیعی محسوب می شود اما نحوه واکنش والدین به این موضوع می تواند در تداوم یا محو شدن این مشکل تاثیر بسزایی داشته باشد. ما در ادامه به چند راهکار اشاره کرده ایم که در کنار آمدن کودک با اضطراب جدایی بسیار موثر هستند. همچنین شما می توانید این راهکارها را توسط روانشناسان ما در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو دریافت نمایید.

1- از بازی ها کمک بگیرید

شما می توانید به کمک بازی های ساده ای نظیر قایم موشک به کاهش اضطراب جدایی فرزندتان کمک کنید. در جریان این بازی که می تواند با هیجان، شوخی و خنده همراه باشد کودک به رفت و آمدهای شما عادت می کند و اطمینان می یابد که پس از هربار رفتن، آمدنی در کار است. از همین رو در موقعیت های دیگر نیز اضطراب و نگرانی کمتری را از خود نشان می دهد.

2- برای کاهش اضطراب جدایی در کودکان به آن ها دروغ نگویید

هرگز برای این که کودک را به جدایی عادت دهید در مورد ترک نکردن محیط یا بازگشت سریع به فرزند خود دروغ نگویید. این کار احساس بی اعتمادی را در کودک تقویت کرده و منجر به اضطراب شدیدتری در او می شود.

3- فرصت ارتباط با دیگران را فراهم کنید

بسیاری از کودکان به دلایلی نظیر ارتباطات محدود اجتماعی والدین خود، به طور کلی از غریبه ها می ترسند و از همین رو هنگام جدایی از پدر و مادر علائمی نظیر بی قراری و گریه شدید را از خود نشان می دهند. برای پیشگیری از این موضوع لازم است از همان ابتدای کودکی فرزندتان را با سایر افراد آشنا کنید و فرصت بودن در کنار آن ها را نیز در اختیارش قرار دهید. کودکانی که ارتباطات بسیار محدودی داشته اند اغلب جدایی از والدین در سنین بالاتر در محیط هایی نظیر مهد کودک یا مدرسه برای آن ها بسیار سخت و استرس زا خواهد بود.

4- جدایی را تمرین کنید

برای اینکه کودک به نبود گه گاه شما عادت نماید لازم است که این موضوع را تمرین کند. به همین منظور می توانید از زمان های بسیار کوتاه شروع کرده و گاهی فرزندتان را با یک فرد مطمئن نظیر مادر یا همسر تنها بگذارید. شما می توانید از زمان های بسیار کم شروع کنید و به تدریج به زمان این جدایی ها بیفزایید. توجه داشته باشید که طول مدت جدایی را تنها زمانی افزایش دهید که کودک به جدایی های قبلی کاملا عادت کرده باشد.

5- از محیط خانه شروع کنید

برای تمرین جدایی ترجیحا بهتر است از محیط خانه خودتان آغاز کنید. مشاهدات نشان می دهد کودکان در محیط های غریبه به طور کل اضطراب بیشتری دارند و جدایی از والدین در این شرایط برایشان سخت تر است. به همین خاطر سعی کنید تمرین های جدایی را از محیط امن خانه آغاز کرده و پس از سازگاری کودک با این شرایط آن را به موقعیت های دیگر نیز تعمیم دهید.

درمان اختلال اضطراب جدایی

در مواردی که راهکارهای خانگی پاسخگو نیستند و اضطراب جدایی عملکرد کودک را در حوزه های مختلف نظیر تحصیل مختل می کند؛ لازم است که از یک روانشناس برای بهبود اوضاع کمک بگیرید. روانشناسان در درمان اختلال اضطراب جدایی یکی از دو رویکرد کودک محور یا خانواده محور را انتخاب می کنند. البته برخی درمانگران نیز التقاطی عمل کرده و از هر دو روش در کنار هم استفاده می نمایند.

رویکرد فرد محور

در این روش که معمولاً برای کودکان بزرگ تر به کار می رود جلسات مشاوره با کودک و بدون حضور والدین برگزار می شود. در این رویکرد درمانگر از روش هایی نظیر بازی درمانی و تکنیک های شناختی و رفتاری برای کمک به کودک استفاده می کند. در طی جلسات درمانی کودک یاد می گیرد که احساسات خود را با درمانگر در میان بگذارد و روش های سالم حل اضطراب ها را یاد بگیرد.

رویکرد خانواده محور

در رویکرد خانواده محور مادر و کودک، یا هردوی والدین همراه با کودک در جلسات حضور می یابند و درمانگر تعاملات آن ها را مورد مشاهده قرار می دهد. پس از مشاهدات و بررسی های دقیق الگوهای ناسالم ارتباطی برای والدین توضیح داده می شود. در واقع درمانگر تلاش می کند به والدین بیاموزد که چگونه در کنار مستقل بار آوردن فرزند خود اطمینان و امنیت کافی را نیز در اختیار او قرار دهند و به او کمک کنند با اضطراب های درونی خود مقابله کند.

سؤالات متداول

- برای درمان اختلال اضطراب جدایی در کودکان باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟

روانشناسان متخصص در حیطه کودک و نوجوان کارشناسانی هستند که می توانند در این حیطه به شما کمک کنند. برای آگاهی بیشتر درباره روند دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

- آیا اختلال اضطراب جدایی به مشکلات دیگری در بزرگسالی می انجامد؟

وماً اختلال اضطراب جدایی منجر به بروز مشکلات روانشناختی در بزرگسالی نمی شود. اما اگر کودک درمان مناسب دریافت نکند و مشکل او مورد بی توجهی قرار بگیرد احتمال دچار شدن به اختلالات اضطرابی و افسردگی در بزرگسالی وجود خواهد داشت.

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلالات اضطرابی در کودکان میتوانید از طریق شماره _ با متخصصان مرکزمشاوره روانشناسی ذهن نوتماس بگیرید.

منبع >>اضطراب جدایی در کودکان

مشاوره ازدواج در مشهد

مشاوره ازدواج در بجنورد

مشاوره ازدواج در قم

جدایی ,اضطراب ,کودک ,مشاوره ,کودکان ,های ,اضطراب جدایی ,جدایی در ,اختلال اضطراب ,در کودکان ,آن ها ,اختلال اضطراب جدایی ,کاهش اضطراب جدایی ,درمان اختلال اضطراب ,مرکز مشاوره روانشناسی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
elidearin atlasstone zimmerilam flowmeter payegans dishwasherlg grounurknowkar zicrtfoatio kasbine rahiyanenoorcom