تریاک چیست و مصرف تریک چه پیامدهایی دارد؟ شاید در سال های اخیر و با گسترش تنوع مواد مخدر موجود در بازار کمتر کسی با این سؤال مواجه شود. اما با توجه به مصرف روزافزون این ماده مخدر قدیمی، لازم است که افراد در این زمینه آگاهی کافی به دست آورند. تریاک که با نام علمی اوپیوم نیز شناخته می شود یک ماده مخدر طبیعی است و از گیاه خشخاش به دست می آید و مشتقات بسیار زیادی دارد. از تریاک و مشتقات آن در صنایع پزشکی به عنوان مسکن و برای کاهش دردهای متوسط تا شدید استفاده می شود. به طور کلی عملکرد این ماده و تمامی مشتقات آن به صورت القای یک احساس آرامش در فرد است که معمولاً باعث می شود تا وی برای تجربه مجدد این حالت به سراغ مصرف تریاک بازگردد و به آن معتاد شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید :

مصرف تریاک

علائم اعتیاد به تریاک

اعتیاد به تریاک

نشانه های اعتیاد به تریاک

مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو خدمات

مرکز مشاوره ذهن نو برترین مرکز مشاوره روانشناسی در زمینه های مختلف روانشناسی از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، کودک، طلاق، خیانت، نوجوان، بلوغ، جنسی و تراپی ، ترک اعتیاد، اختلات روانی و شخصیت و . می باشد.

مشاوره تلفنی-مشاوره تلفنی خانواده-مشاوره تلفنی ازدواج-مشاوره تلفنی خیانت-مشاوره تلفنی کودک-مشاوره تلفنی جنسی-مشاوره تلفنی ترک اعتیاد-مشاوره شغلی تلفنی-مشاوره تلفنی تحصیلی- مشاوره حضوری-مشاوره خانواده-مشاوره ازدواج- مشاوره خیانت-مشاوره کودک-مشاوره جنسی-مشاوره ترک اعتیاد-مشاوره شغلی-مشاوره تحصیلی

از جمله مهمترین موضوعاتی که شما باید بر روی آن ها

ترک تریاک-ترک متادون-ماده مخدر گل- ترک ترامادول -تربیت کودک-تست اعتیاد-ترک اعتیاد- درمان استرس -درمان اضطراب-درمان افسردگی-علائم افسردگی- روانشناسی کودک -ملاک انتخاب همسر

تریاک چیست؟

تریاک یا اوپیوم قدیمی ترین ماده مخدر شناخته شده در جهان است که از شیره گیاه خشخاش تولید می شود و تأثیر بالایی در القای احساس آرامش در فرد دارد. حدود ده درصد از تریاک را ماده ای به نام مورفین تشکیل می دهد که اصلی ترین جزء تریاک بوده و همین ماده است که باعث ایجاد احساس رخوت یا آرامش در فرد می شود.

تریاک خالص معمولاً دارای رنگ قهوه ای روشن یا تیره است اما با توجه به ناخالصی هایی که گاهی اوقات به قصد دریافت سود بیشتر با این ماده مخلوط می شود، ممکن است رنگ آن تغییر کند. تا کنون انواع بسیاری از مشتقات تریاک از آن استخراج شده که یکی از آن ها مورفین است و یا احتمال دارد در آزمایشگاه و با الهام از ساختار شیمیایی تریاک ساخته شده باشند. معمولاً به تریاک و تمامی مشتقات آن مواد افیونی گفته می شود. این مواد جزء کند کننده های دستگاه عصبی مرکزی هستند و مصرف آن ها باعث ایجاد یک احساس رخوت شیرین در فرد خواهد شد. میل به تجربه مجدد این احساس معمولاً افراد را درگیر مصرف مکرر تریاک یا به عبارت دیگر اعتیاد به آن می کند.

مصرف تریاک | خاصیت اعتیاد آوری تریاک

در حال حاضر این واقعیت که مصرف تریاک یا هریک از مشتقات آن باعث اعتیاد در فرد می شوند بر هیچکس پوشیده نیست؛ اما نکته ای که باعث وابستگی دو چندان به مصرف تریاک شده و تمایل فرد برای ترک را کاهش می دهد این است که تریاک باعث ایجاد وابستگی در جسم و روان فرد شده و هر دو بعد را تحت تأثیر خود قرار می دهد. در ادامه دلایل اعتیاد به تریاک را در هر دو بعد جسمانی و روانی مورد بررسی قرار خواهیم داد:

1. دلایل جسمانی اعتیاد به تریاک

مصرف تریاک برای چند مرتبه، باعث می شود که فرد به لحاظ جسمانی به این ماده وابستگی پیدا کند و درصورت عدم استفاده، علائم ناخوشایند جسمانی همچون تب و لرز و درد مفاصل ظاهر خواهد شد. معمولاً معتادان به تریاک برای فرار از این حالت ناخوشایند به مصرف مداوم این ماده روی می آورند.

2. دلایل روانی اعتیاد به تریاک

مصرف تریاک باعث می شود که ترشح مسکن های طبیعی مغز افزایش پیدا کند. افزایش ترشح این مواد از مغز باعث ایجاد یک احساس رخوت و آرامش شیرین می شود و همچنین تا حدودی باعث از بین رفتن خجالت و مهار رفتاری در فرد شده و مصرف کننده آزادانه تر و بدون خجالت در محیط رفتار می کند. این تجربه شیرین معمولاً دلیلی می شود بر تمایل فرد به مصرف مجدد تریاک تا از این طریق بتواند احساس لذت را مجدداً به دست آورد.

مصرف تریاک | نشانه های اعتیاد به تریاک

درصورتی که فردی در اطراف شما از تریاک استفاده کرده یا به آن اعتیاد پیدا کند نشانه های زیر در وی قابل مشاهده هستند. درصورتیکه این نشانه ها را در فردی مشاهده می کنید، بهتر است برای اطمینان از اعتیاد به تریاک و راه های کمک به وی از متخصصین اعتیاد کمک بگیرید.

_تعریق بیش از حد

_اسهال و استفراغ

_آهسته شدن ضربان قلب و تنفس

_کاهش اشتها

_احساس خواب آلودگی

_کاهش میل جنسی

_احساس خوشی و آرامش بی دلیل

_ضعف در تمرکز

_احساس خارش

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

عوارض استفاده از تریاک

برخلاف تصوری که راجع به فواید استفاده از تریاک بر سلامت جسم وجود دارد اعتیاد به این ماده و مصرف مکرر آن عوارضی را به دنبال خواهد داشت که برخی از آن ها در کوتاه مدت یا بلافاصله پس از مصرف خود را نشان می دهد و برخی دیگر، عوارض بلندمدت استفاده از تریاک هستند که ممکن است در روزها یا حتی سال های اولیه مصرف قابل مشاهده نباشد. برخی از جدی ترین عوارض استفاده از تریاک عبارتند از:

_احساس سنگینی یا کرختی در دست و پا

_احساس ناراحتی در مردمک چشم

_خشکی دهان

_تغییرات خلقی و ابتلا به بیماری های روانی

_کاهش وزن و ابتلا به مشکلاتی مانند سوتغذیه

_ابتلا به بیماری های ریوی، کبد یا کلیه

مسمومیت با تریاک

مصرف بیش از حد تریاک معمولاً باعث اوردوز یا مسمومیت با تریاک می شود که می تواند خطرات بسیاری را برای سلامت فرد به همراه داشته باشد. از جمله دلایلی که برای مصرف بیش از حد تریاک می توان بیان کرد مصرف همزمان با سایر مواد مخدر، مصرف مجدد پس از یک دوره ترک و یا بلع مواد مخدر برای جابه جایی غیر قانونی آن است. همچنین مصرف طولانی مدت تریاک باعث ایجاد نوعی مقاومت در بدن شده و فرد برای رسیدن به لذت باید میزان مصرف را افزایش دهد. به دنبال افزایش میزان مصرف احتمال دارد مقدار تریاک مصرفی به اندازه ای برسد که فرد را دچار مسمومیت یا اوردوز نماید. درصورت مشاهده هر یک از نشانه های زیر هرچه سریع تر با مراکز درمانی تماس حاصل نمایید.

_کاهش ضربان قلب و میزان تنفس

_سرد شدن بدن

_احساس ضعف و گیجی یا غش کردن

_تشنج

_ناتوانی در حفظ تعادل

_تغییر رنگ لب ها و ناخن به آبی یا بنفش

مصرف تریاک | تست اعتیاد به تریاک

راه های مختلفی برای انجام تست اعتیاد به تریاک وجود دارد که رایج ترین آن ها تست اعتیاد از طریق نمونه ادرار و خون فرد هستند. تست اعتیاد به تریاک از طریق نمونه ادرار معمولاً به دلیل هزینه پایین تر و سرعتی که در نمونه گیری و بررسی وجود دارد اولین گزینه بررسی است اما بررسی نمونه خون دقت بیشتری دارد و درصورتیکه فرد از داروهای خاصی نظیر بوپرنورفین برای منفی شدن نتیجه آزمایش استفاده کرده باشد این مسئله در آزمایش خون قابل بررسی است.

در استفاده از تست های اعتیاد به تریاک به این نکته توجه داشته باشید که رفتار شما در صورت مثبت شدن نتیجه تست اطرافیانتان اهمیت بسیار زیادی دارد. اگرچه احتمالاً این مسئله باعث بروز نگرانی و خشم در شما خواهد شد اما به خاطر داشته باشید که برای کمک به یک فرد درگیر با اعتیاد نوع رفتار اطرافیان و میزان حمایتی که از جانب آن ها دریافت می کند، اهمیت بسیار زیادی دارد. بهتر است در این شرایط خونسردی خود را حفظ کرده و برای دریافت اطلاعات بیشتر از متخصصین ترک اعتیاد کمک بگیرید.

درمان اعتیاد به تریاک

برای درمان اعتیاد به تریاک نخستین قدم ایجاد انگیزه و میل به ترک در مصرف کننده است. شما می توانید با کمک گرفتن از روانشناسان متخصص در حوزه اعتیاد، راه هایی را برای ایجاد انگیزه و رغبت به ترک در فرد پیدا کنید. پس از پذیرش و موافقت فرد، ترک اعتیاد به تریاک در قالب دو فرایند شروع خواهد شد.

1. مصرف تریاک | مرحله سم زدایی

در این مرحله متخصصین با استفاده از شیوه های مشخصی به کاهش تدریجی مقدار مصرفی تریاک اقدام می کنند تا جایی که بدن فرد به طور کامل از ماده مخدر پاک شود. در این مرحله اگرچه بدن هیچ وابستگی به ماده مخدر ندارد اما با این حال میل به مصرف مجدد در فرد وجود دارد و این مسئله زنگ خطری برای شکست ترک اعتیاد خواهد بود. برای جلوگیری از این مسئله استفاده از جلسات مشاوره و بازپروری توصیه می شود. برای دریافتمشاوره ترک اعتیادکلیک کنید.

2. جلسات مشاوره و بازپروری

جلسات مشاوره میل به مصرف مجدد و همین طور آسیب های روحی ناشی از مصرف ماده مخدر را هدف قرار می دهد. استفاده از جلسات گروه درمانی این امکان را به فرد می دهد که با گروهی از افرادی آشنا شود که شرایطی مشابه او دارند و با کمک گرفتن از تجربیات آن ها بسیاری از مشکلات را برطرف سازد. همچنین این آشنایی فرد را درمیان گروهی از دوستان جدید قرار خواهد داد که هدف مشترکی با وی دارند. برای کسب اطلاعات در زمینهترک اعتیادکلیک کنید.

سؤالات متداول

1.آیا مصرف تریاک در زمان بارداری باعث ابتلای جنین می شود؟

در دوران بارداری جنین به صورت مستقیم از خون مادر تغذیه می کند و در نتیجه وجود هر ماده شیمیایی در خون مادر بر جنین تأثیر می گذارد. علاوه بر احتمال اعتیاد جنین، مصرف تریاک در زمان بارداری خطراتی همچون کمبود اکسیژن و مرگ جنین یا کمبود کلسیم را به همراه خواهد داشت.

2.آیا تریاک خاصیت کاهش درد دارد؟

تریاک و تمامی مشتقات آن خاصیت تسکینی دارند اما مصرف آن ها برای کاهش درد باید زیر نظر پزشک متخصص صورت بگیرد.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید از طریق شماره _ با برترین و با تجربه ترین متخصصان ترک اعتیاد در مرکزمشاوره روانشناسی ذهن نوصحبت نمایید.

منبع :اعتیاد به تریاک

مشاوره ازدواج در مشهد

مشاوره ازدواج در بجنورد

مشاوره ازدواج در قم

تریاک ,اعتیاد ,مصرف ,مشاوره ,فرد ,ترک ,اعتیاد به ,به تریاک ,مصرف تریاک ,می شود ,استفاده از ,اهمیت بسیار زیادی ,طریق نمونه ادرار ,تلفنی مشاوره تلفنی ,مرکز مشاوره روانشناسی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
touremajazi excelaccesssoft coronavirus11 drayegh14 thenirvana nimarc steelme tasozacuts frectalibhonar hoseinshiravand