کوکائین نام ماده مخدری است که از برگ گیاه کوکا به دست می آید و به عنوان قوی ترین ماده اعتیادآور موجود در جهان شناخته می شود. مصرف کوکائین باعث ایجاد احساس شادی و افزایش انرژی در فرد شده و به همین خاطر بسیاری از نوجوانان و جوانان به مصرف آن تمایل دارند. کوکائین به صورت پودری نرم و سفیدرنگ است که بوی خاصی ندارد و به همین خاطر به نام دانه برف نیز شناخته می شود. قدرت اعتیادآوری کوکائین به حدی است که یک بار مصرف آن می تواند باعث بروز اعتیاد در فرد شود. به همین خاطر آشنایی با نشانه های مصرف کوکائین و علائم اعتیاد به آن اهمیت بسیاری دارد. درصورتی که به مصرف کوکائین توسط یکی از نزدیکانتان شک دارید می توانید از طریق مشاورهترک اعتیادبا متخصصین اطلاعات مناسبی در این باره به دست آورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید :

کوکائین

نشانه هایکوکائین

علائم اعتیاد بهکوکائین

نحوه مصرفکوکائین

مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو خدمات

مرکز مشاوره ذهن نو برترین مرکز مشاوره روانشناسی در زمینه های مختلف روانشناسی از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، کودک، طلاق، خیانت، نوجوان، بلوغ، جنسی و تراپی ، ترک اعتیاد، اختلات روانی و شخصیت و . می باشد.

مشاوره تلفنی-مشاوره تلفنی خانواده-مشاوره تلفنی ازدواج-مشاوره تلفنی خیانت-مشاوره تلفنی کودک-مشاوره تلفنی جنسی-مشاوره تلفنی ترک اعتیاد-مشاوره شغلی تلفنی-مشاوره تلفنی تحصیلی- مشاوره حضوری-مشاوره خانواده-مشاوره ازدواج- مشاوره خیانت-مشاوره کودک-مشاوره جنسی-مشاوره ترک اعتیاد-مشاوره شغلی-مشاوره تحصیلی

از جمله مهمترین موضوعاتی که شما باید بر روی آن ها

ترک تریاک-ترک متادون-ماده مخدر گل- ترک ترامادول -تربیت کودک-تست اعتیاد-ترک اعتیاد- درمان استرس -درمان اضطراب-درمان افسردگی-علائم افسردگی- روانشناسی کودک -ملاک انتخاب همسر

کوکائین چیست؟

کوکائین که با نام کوک یا برف نیز در میان مصرف کنندگان شناخته می شود یک پودر نرم و سفیدرنگ است که خاصیت اعتیادآوری بسیار بالایی دارد و به عنوان قوی ترین ماده مخدر موجود از آن نام برده می شود. کوکائین ماده مخدر جدیدی نیست و از گذشته های دور از آن استفاده می شده است. این ماده در پزشکی و برای ایجاد بی حسی های موضعی نیز مفید است بااین حال به دلیل خاصیت اعتیادآوری بالایی که دارد معمولاً در صنایع پزشکی مورد استفاده قرار نمی گیرد. مصرف این ماده با افزایش میزان دوپامین در مغز باعث ایجاد احساس لذت و سرخوشی در فرد شده و به دنبال آن وی احساس انرژی مضاعف کرده و بدون خستگی به فعالیت می پردازد.

انواع کوکائین

این ماده به سه شکل مختلف در بازار موجود است و هریک از آن ها با توجه به ساختار شیمیایی که دارند به لحاظ میزان اثرگذاری و احساساتی که در فرد ایجاد می کنند تا حدودی با هم تفاوت دارند.

نمک هیدروکلراید

نمک هیدروکلراید نام شیمیایی همان پودر سفیدی است که به نام کوکائین شناخته می شود. این ماده قابلیت حل شدن در آب را دارد و از طریق راه های مختلفی مثل استنشاق، تزریق و خوراکی قابل استفاده است.

فرم آزاد

برای افزایش میزان خلوص کوکائین در آزمایشگاه ها و از طریق روش های مشخصی نمک هیدروکلراید کوکائین را از آن جدا می کنند. آنچه باقی می ماند حالت جامد داشته و از طریق دود کردن مورد استفاده قرار می گیرد.

کراک

کراک نیز مانند فرم آزاد کوکائین حالت جامد دارد و نمک هیدروکلراید از آن جدا شده است. با این حال به این خاطر که میزان خلوص آن از فرم آزاد بسیار کمتر است قیمت پایین تری نیز دارد.

روش استفاده از کوکائین

از کوکائین می توان به اشکال مختلفی استفاده کرد. شایع ترین روش استفاده از این ماده به صورت استنشاق است زیرا در این حالت کوکائین جذب مخاط بینی و شش ها شده و به سرعت وارد جریان خون می شود. درنتیجه اثرگذاری سریعی داشته و به نسبت روش هایی همچون تزریق ساده تر نیز هست.

تزریق آن نیز یکی دیگر از روش هایی است که به دلیل تأثیرگذاری سریع مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است. حالت های دیگری همچون مصرف خوراکی یا مالیدن این ماده روی لثه ها وجود دارد که به اندازه روش های پیشین مورد استفاده قرار نمی گیرد.

علائم مصرف کوکائین

چطور می توانیم بفهمیم که یک نفر از کوکائین استفاده کرده است؟ برای پاسخ به این سؤال باید گفت که استفاده از کوکائین باعث بروز تغییراتی در حالات جسمی و روانی فرد می شود که در صورت مشاهده آن ها می توانید متوجه مصرف این ماده شوید. درصورتی که با هریک از این نشانه ها در فردی مواجه شدید بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر و اطمینان از اعتیاد وی با یک متخصص م نمایید.

 • احساس سرخوشی و شادابی بی دلیل و ناگهانی
 • کاهش اشتها و کاهش نیاز به خواب
 • پرحرفی
 • بالا رفتن اعتمادبه نفس
 • وجود حملات اضطرابی
 • بروز توهم و هذیان
 • رفتارهای پرخاشگرانه

به این نکته توجه داشته باشید که این نشانه ها ممکن است به دلیل مصرف سایر مواد مخدر نیز ایجاد شده باشد و یا دلیلی به غیر از مصرف مواد مخدر داشته باشد، به همین خاطر در صورت مشاهده این نشانه ها برای دریافت اطلاعات بیشتر با یک متخصص م نمایید.

نشانه های اعتیاد به کوکائین

نشانه های اعتیاد به کوکائین همانند نشانه های مصرف این ماده است و باعث بروز علائمی همچون کاهش اشتها و احساس انرژی مضاعف می شود. علاوه بر این متخصصان اعتیاد معتقدند که وجود سه نشانه زیر به معنای اعتیاد فرد به کوکائین است.

ایجاد تحمل دارویی

تحمل دارویی به این معناست که پس از چند بار استفاده از کوکائین فرد متوجه خواهد شد که با استفاده از همان دوز قبلی دیگر احساس لذت سابق را به دست نمی آورد و به همین خاطر برای رسیدن به لذت میزان مصرف افزایش پیدا می کند.

بروز نشانه های ترک

افرادی که به مصرف کوکائین اعتیاد دارند، چنانچه برای مدتی استفاده از این ماده را کنار بگذارند و یا مقدار مصرف را کاهش دهند نشانه های جسمی و روانی ناخوشایندی را تجربه خواهند کرد که آن ها را به سمت مصرف مجدد و بیشتر این ماده مخدر سوق می دهد.

رفتارهای داروجویی

معتادین به کوکائین معمولاً زمان زیادی را صرف تهیه و استفاده از این ماده می کنند و به همین خاطر برای انجام بسیاری از کارهای دیگر در زندگی مانند ارتباط با اطرافیان و یا انجام وظایف شغلی و تحصیلی دچار مشکل می شوند.

نشانه های ترک کوکائین

نشانه های ترک کوکائین به واکنش های جسم و روان فرد نسبت به قطع یا کاهش میزان مصرف گفته می شود. معمولاً افرادی که به این ماده اعتیاد دارند درصورتی که به هر دلیلی به اندازه سابق از این ماده استفاده نکنند دچار مشکلاتی خواهند شد و همین نشانه های ناخوشایند جسمی و روانی باعث عدم تمایل فرد برای ترک اعتیاد خواهد بود. این نشانه ها شامل موارد زیر می باشند.

 • احساس آشفتگی و سردرگمی
 • اضطراب و افسردگی
 • پرخاشگری و تحریک پذیری
 • میل شدید به مصرف مجدد
 • لرزش بدن
 • درد عضلانی
 • تهوع و استفراغ

مسمومیت با کوکائین

درصورتی که کوکائین بیش از حد مصرف شود باعث بروز مسمومیت در فرد می شود. در صورت مشاهده هر یک از نشانه های زیر، هرچه سریع تر فرد را به مراکز درمانی انتقال دهید.

 • افزایش ضربان قلب و فشارخون
 • افزایش تعداد تنفس
 • بروز توهم های حسی شدید
 • غش یا کما

عوارض مصرف کوکائین

استفاده از کوکائین باعث بروز عوارضی در جسم و شرایط روانی فرد می شود. عوارض استفاده از این ماده به دو دسته عوارض کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می شود که در این قسمت آن ها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. برای جلوگیری و پیشروی از این عوارض حتما برای درمان ومشاوره ترک اعتیاداقدام کنید.

عوارض کوتاه مدت استفاده از کوکائین

 • تهوع و استفراغ
 • احساس لرزش دست
 • گرفتگی عضلانی
 • بالا رفتن ضربان قلب و فشارخون
 • ناهماهنگی در حرکات بدن
 • افزایش میزان تنفس
 • احتمال وجود سکته

عوارض بلندمدت استفاده از کوکائین

 • اختلال در درک زمان و مکان
 • بروز بیماری های روحی جدی
 • از دست دادن وزن بدن و سو تغذیه
 • مشکلات تنفسی
 • وجود جوش ها و زخم های دردناک در پوست بدن
 • افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی

درمان اعتیاد به کوکائین

برای درمان اعتیاد به این ماده می بایست دو شیوه درمان جسمی و روانی در کنار هم انجام بگیرد. در طی جلسات درمان جسمانی یا سم زدایی متخصصین به فرد کمک می کنند تا با کاهش تدریجی میزان مصرف، وابستگی جسمی به کوکائین را کنار بگذارد اما به این خاطر که اعتیاد به این ماده بیشتر جنبه روانی دارد و در حقیقت آنچه فرد را به مصرف وادار می کند یک وسوسه روانی غیرقابل کنترل است، می بایست به جلسات مشاوره و روان درمانی در ترک اعتیاد به کوکائین نیز توجه ویژه ای شود.

مشاورین به فرد کمک می کنند تا از طریق بررسی موقعیت های مختلف متوجه شود در چه شرایطی تمایل به مصرف در وی بیشتر خواهد شد. از این طریق توانایی کنترل و هوشیاری فرد بالاتر رفته و راحت تر می تواند در مقابل وسوسه مصرف مجدد مقاومت کند. علاوه بر این روانشناسان در طی جلسات روان درمانی راه های مقاومت در برابر میل به مصرف و کنترل این موضوع را به فرد آموزش می دهند.

از دیگر اقداماتی که در جلسات روان درمانی صورت می گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. ریشه یابی مشکلاتی که باعث اعتیاد فرد شده نظیر ضعف اعتمادبه نفس یا مشکلات روحی و تلاش برای حل آن ها
 2. کمک به فرد برای بهبود روابط خانوادگی و دوستانه ای که در اثر اعتیاد آسیب دیده است
 3. کمک به بیمار برای پیدا کردن اهداف و برنامه های جدید در زندگی
 4. استفاده از جلسات گروه درمانی برای آشنایی بیماران با سایر افرادی که شرایط مشابهی دارند و فراهم شدن فرصت تبادل نظر و کمک این افراد به یکدیگر

بی توجهی به انجام جلسات روان درمانی معمولاً باعث می شود که دیر یا زود فرد مصرف مجدد را شروع کند. برای دریافت مشاورهترک کوکائینکلیک کنید.

سؤالات متداول

1. آیا کوکائین اعتیادآور است؟

بله؛ کوکائین قوی ترین و اعتیادآورترین ماده مخدر شناخته شده در جهان است بااین حال به دلیل اینکه وابستگی جسمی به این ماده کم است و اعتیاد به آن بیشتر جنبه روانی دارد بسیاری به اشتباه تصور می کنند این ماده اعتیادآور نیست.

2. در صورت اعتیاد یکی از اطرافیان به کوکائین چه باید کرد؟

با توجه به اهمیت موضوع زمان در اعتیاد به کوکائین یا هر ماده مخدر دیگر بهتر است هرچه سریع تر برای درمان این مسئله اقدام نمایید؛ اما توجه داشته باشید که حمایت و رفتار مناسب شما با فردی که درگیر اعتیاد به کوکائین شده است اهمیت بسیاری در توانایی وی برای ترک این ماده دارد. شما می توانید با کمک گرفتن از متخصصین اطلاعات مناسبی برای شیوه اقدام خود پیدا کنید.

3. چطور متوجه شویم که فردی کوکائین مصرف کرده است؟

مصرف این ماده نتایج قابل مشاهده ای در رفتار فرد ایجاد می کند ازجمله آن ها احساس سرخوشی و پرانرژی بودن بی دلیل، پرحرفی، کاهش اشتها و کاهش نیاز به خواب و یا بروز نشانه های روانی مانند پرخاشگری و یا توهم و هذیان را می توان نام برد.

4. ظاهر کوکائین به چه شکل است؟

این ماده به صورت یک پودر سفیدرنگ و نرم است که بویی نداشته اما مزه تلخی دارد. درصورتی که این ماده در آزمایشگاه تسویه شده باشد حالت جامد و به صورت خورده سنگ پیدا می کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد می توانید از طریق شماره _ با متخصصان مرکزمشاوره روانشناسی ذهن نوتماس بگیرید.

منبع >>کوکائین

مشاوره ازدواج در مشهد

مشاوره ازدواج در بجنورد

مشاوره ازدواج در قم

کوکائین ,ماده ,مصرف ,اعتیاد ,های ,مشاوره ,این ماده ,می شود ,استفاده از ,به کوکائین ,اعتیاد به ,متخصص م نمایید ,توجه داشته باشید ,احساس انرژی مضاعف ,تلفنی مشاوره تلفنی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
steam-carwash2 convayer-navar dabestanhamzeh digitaldoorlock morq narvanplusw indexteam sistem99 dispenserpump torkmusic1