شناخت علائم اعتیاد به شیشه برای بسیاری از افراد و به خصوص خانواده هایی که فرزندانشان در سنین نوجوانی قرار دارند اهمیت بسیاری دارد. در صورتی که شما با این علائم و نشانه ها آشنایی داشته باشید می توانید سریع تر متوجه وضعیت اعتیاد در نزدیکانتان شده و برای کمک به آن ها اقدام کنید. توجه داشته باشید در صورت مشاهده نشانه های اعتیاد به شیشه در اطرافیان خود بر احساسات و هیجانات خود کنترل داشته باشید و موضوع را با یک مشاور و روانشناس در زمینه اعتیاد در میان بگذارید. گاهی تصمیمات عجولانه می تواند شرایط را برای درمان و ارتباط سخت تر کند. با این حال در این مطلب راجع به ماده مخدر شیشه و نشانه های اعتیاد به آن از جنبه های مختلف صحبت خواهیم کرد پس همراه ما باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید :

نشانه هایاعتیاد به شیشه

علائم اعتیاد به شیشه

علائم مصرف شیشه

مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو خدمات

مرکز مشاوره ذهن نو برترین مرکز مشاوره روانشناسی در زمینه های مختلف روانشناسی از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، کودک، طلاق، خیانت، نوجوان، بلوغ، جنسی و تراپی ، ترک اعتیاد، اختلات روانی و شخصیت و . می باشد.

مشاوره تلفنی-مشاوره تلفنی خانواده-مشاوره تلفنی ازدواج-مشاوره تلفنی خیانت-مشاوره تلفنی کودک-مشاوره تلفنی جنسی-مشاوره تلفنی ترک اعتیاد-مشاوره شغلی تلفنی-مشاوره تلفنی تحصیلی- مشاوره حضوری-مشاوره خانواده-مشاوره ازدواج- مشاوره خیانت-مشاوره کودک-مشاوره جنسی-مشاوره ترک اعتیاد-مشاوره شغلی-مشاوره تحصیلی

از جمله مهمترین موضوعاتی که شما باید بر روی آن ها

ترک تریاک-ترک متادون-ماده مخدر گل- ترک ترامادول -تربیت کودک-تست اعتیاد-ترک اعتیاد- درمان استرس -درمان اضطراب-درمان افسردگی-علائم افسردگی- روانشناسی کودک -ملاک انتخاب همسر

شیشه چیست؟

شیشه یا کریستال یک ماده مخدر صنعتی است که از مت آمفتامین تهیه می شود. این ماده مخدر به صورت یک پودر بی رنگ و بی بو است که شبیه به ذرات خورده شیشه یا کریستال بوده و به همین خاطر در میان مردم به این نام شناخته می شود.

به طور کلی ترکیبات مت آمفتامین باعث تحریک سیستم اعصاب مرکزی در مصرف کننده شده و از طریق تحریک مغز به ترشح دوپامین، یک احساس شادمانی و پرانرژی بودن کاذب را در فرد ایجاد می کند. این احساس پرانرژی بودن و بی نیازی به خواب معمولاً باعث می شود که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان و یا صاحبان مشاغلی که نیاز به کاهش خواب آلودگی و افزایش تمرکز دارند به سمت مصرف این ماده گرایش پیدا کنند. با این حال مصرف این ماده به شدت اعتیاد آور بوده و به دلیل تاثیرات نامطلوبی که در مغز فرد ایجاد می کند، درمان اعتیاد به آن دشواری های بسیاری را به همراه خواهد داشت. برای آشنایی باانواع توهم زاهاکلیک کنید.

نشانه های مصرف شیشه

برای بسیاری از افرادی که نگران اعتیاد به شیشه در نزدیکانشان هستند این سؤال پیش خواهد آمد که نشانه های مصرف شیشه چیست؟ و یا به عبارت دیگر چطور می توان تشخیص داد که فردی شیشه مصرف کرده است؟ برای پاسخ به این سؤال باید گفت که مصرف شیشه باعث بروز نشانه های مشخصی در رفتار فرد شده و تغییرات جسمی و روانی خاصی را به دنبال دارد که با شناسایی آن ها می توانید متوجه مصرف شیشه در وی شوید. مهم ترین نشانه های مصرف شیشه موارد زیر را در برمی گیرد.

 • افزایش انرژی و تمایل فرد برای فعالیت بدون اینکه احساس خستگی یا خواب آلودگی داشته باشد.
 • کاهش اشتها
 • افزایش تعریق بدن
 • قرمزی چشم و گشاد شدن مردمک چشم ها
 • تحریک پذیری و پرخاشگری
 • بدبینی و پارانوئید
 • بروز توهمات حسی

درصورتی که همه یا تعدادی از این نشانه ها را در فردی مشاهده کردید بهتر است هرچه سریعتر با یک متخصص در زمینه ترک اعتیاد م کنید. مشاورین به شما کمک خواهند کرد که چطور با این افراد برخورد کنید و آن ها را برای مراجعه به مراکز ترک اعتیاد ترغیب نمایید.

علائم اعتیاد به شیشه

مصرف شیشه باعث افزایش ترشح دوپامین در مغز می شود. با توجه به اینکه دوپامین نقش مهمی در احساس شادمانی و انرژی دارد، مصرف شیشه باعث بروز یک حالت خوشایند در فرد می شود که او را برای مصرف مجدد یا اعتیاد به شیشه ترغیب می کند. اعتیاد به شیشه نشانه هایی را به همراه دارد که در ادامه راجع به آن ها صحبت خواهیم کرد. با توجه به اهمیت زمان در درمان اعتیاد به هرگونه ماده مخدر درصورتیکه با این نشانه ها در فردی مواجه شدید بهتر است هرچه سریعتر برای درمان اقدام نمایید.

علائم رفتاری اعتیاد به شیشه

تغییرات رفتاری یکی از مشهودترین نشانه هایی است که به دنبال مصرف شیشه اتفاق می افتد. این افراد به دلیل انرژی بالایی که در اثر مصرف شیشه به دست آورده اند معمولاً بسیار فعال بوده و بدون نیاز به استراحت یا احساس خستگی مشغول انجام فعالیت های مختلف می شوند؛ اما در کنار فعالیت و پرانرژی بودن نشانه هایی همچون پرخاشگری و تحریک پذیری نیز در این افراد دیده می شود. حرف زدن های طولانی مدت یا پرش افکار و تغییر دائمی موضوع بحث از دیگر نشانه های رفتاری است که به دنبال مصرف شیشه در فرد ایجاد می شود.

علائم روانی اعتیاد به شیشه

مصرف شیشه تاثیرات جدی بر مغز مصرف کننده خواهد داشت که باعث بروز نشانه های روانی اعتیاد به شیشه می شود. به دنبال مصرف شیشه فرد ممکن است دچار توهم و هذیان شده و یا نشانه های بدبینی شدید را تجربه کند. این بدبینی ها می تواند در راستای توهمات یا هذیان های فرد بوده و او احساس کند دیگران قصد آسیب زدن یا جاسوسی از او را دارند.

علاوه بر این شیشه به دلیل خاصیت تحریک کنندگی باعث افزایش سطح توجه فرد به محیط پیرامون و بالا رفتن قدرت تمرکز می شود و با افزایش میزان دوپامین یک احساس شادی کاذب را در فرد ایجاد می کند.

درصورتی که مصرف شیشه ادامه پیدا کند فرد دچار تغییرات جدی در وضعیت مغز می شود تا جایی که ممکن است مغز معتادین به شیشه، توانایی تولید دوپامین به صورت طبیعی را از دست بدهد و در نتیجه فرد بدون استفاده از این ماده نمی تواند احساس شادی را تجربه کند. این افراد معمولاً به دنبال قطع یا کاهش مصرف شیشه احساس افسردگی شدیدی را تجربه می کنند.

علائم جسمانی اعتیاد به شیشه

مصرف شیشه باعث بروز مشکلات جسمی برای فرد می شود که از جمله آن ها می توان به تعریق بیش از حد، قرمز شدن چشم ها و گشادی مردمک، افزایش ضربان قلب و تنفس و همین طور کاهش اشتها اشاره کرد.

مثلث اعتیاد

روانشناسان معتقدند که وجود سه نشانه در کنار هم به معنای اعتیاد به هرگونه ماده مخدر است. در نتیجه درصورت حضور این سه نشانه می توانیم با قطعیت راجع به اعتیاد فرد به شیشه صحبت کنیم. این سه نشانه که به آن ها مثلث اعتیاد نیز گفته می شود شامل موارد زیر است.

 • پس از چندین بار مصرف شیشه فرد احساس می کند که با استفاده از این ماده به اندازه سابق به احساس لذت دست پیدا نمی کند و به همین خاطر میزان مصرف به صورت مداوم افزایش پیدا می کند.
 • درصورتی که فرد مصرف شیشه را قطع کند و یا کمتر از قبل مصرف کند نشانه های جسمی و روانی ناخوشایندی را تجربه خواهد کرد.
 • معتادان به شیشه زمان زیادی را صرف تهیه و استفاده از این ماده مخدر می کنند که باعث می شود از بسیاری از کارهای دیگر خود عقب بیفتند.

عوارض مصرف شیشه

ماده مخدر شیشه قوی ترین نوع مت آمفتامینی است که تاکنون شناخته شده و به همین خاطر اثرات نامطلوب بسیاری را در جسم و روان فرد ایجاد می کند که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • به دنبال تحریک مداوم بدن توسط شیشه، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و فشارخون در این افراد افزایش پیدا می کند.
 • لرزش مداوم دست
 • آسیب دیدن دندان ها
 • کاهش وزن شدید و مشکلات مرتبط با آن
 • نوسانات خلقی و ابتلا به بیماری های روحی مثل افسردگی و اضطراب
 • بروز مشکلات مربوط به حافظه
 • آسیب دیدن جدی یا از بین رفتن بخش هایی از بافت مغز

علائم اعتیاد به شیشه | نشانه های مسمومیت با شیشه

مصرف بیش از حد شیشه باعث اوردوز یا بروز مسمومیت می شود که می تواند خطرات جدی را به همراه داشته باشد. برخی از رایج ترین علائم مسمومیت با شیشه شامل موارد زیر می باشند.

 • افزایش دمای بدن
 • لرزش عضلات بدن
 • بی قراری و سرآسیمگی
 • تنفس سریع
 • احساس سردرگمی
 • افزایش فشار خون
 • تعریق بیش از حد
 • ادرار تیره رنگ
 • غش یا کما

نشانه های ترک شیشه

افرادی که به ماده مخدر شیشه اعتیاد دارند درصورت ترک مصرف یا کاهش میزان مصرف به نسبت دفعات گذشته، مشکلات جسمی و روانی ناخوشایندی را تجربه می کنند که معمولاً برای فرار از آن به سراغ مصرف مجدد شیشه می روند؛ اما در صورتیکه فرد مصرف مجدد را شروع نکند این نشانه ها معمولاً پس از یک هفته پایان پیدا می کند. اگرچه نشانه های روانی مانند افسردگی ممکن است برای مدت طولانی تری ادامه پیدا کند. اصلی ترین نشانه های ترک شیشه شامل موارد زیر است

 • احساس افسردگی
 • خستگی و نیاز به خواب
 • سردرگمی و گیجی
 • بازگشت اشتها و پرخوری

درمان اعتیاد به شیشه

درصورتی که قصد درمان اعتیاد به شیشه و قطع مصرف را دارید بهتر است از قطع ناگهانی و خودسرانه مصرف جدا خودداری کنید. این مسئله می تواند باعث بروز نشانه های شدید و خطرناک جسمی و روانی باشد. بهتر است برای ترک اعتیاد از مشاورین و متخصصین ترک اعتیاد کمک بگیرید و بر اساس روش های موجود برای این کار اقدام کنید.

به طور کلی ترک اعتیاد به شیشه شامل دو مرحله سم زدایی یا ترک جسمی اعتیاد و جلسات رواندرمانی برای جلوگیری از بروز آسیب های روحی جدی است. ترک مصرف شیشه معمولا باعث بروز نشانه های ناخوشایندی همچون ابتلا به افسردگی می شود که بسیاری از افراد برای فرار از آن به مصرف مجدد شیشه روی می آورند. از طرفی بدرفتاری خانواده و نزدیکان با این افراد می تواند دلیل دیگری برای سرخوردگی و میل به مصرف مجدد باشد. به همین خاطر جلسات بازپروری با هدف درمان بیماری های روحی ناشی از ترک اعتیاد به شیشه و همین طور آموزش راهکارهایی برای مقاومت در برابر میل به مصرف مجدد ایجاد شده اند. مشاورین به بیماران کمک خواهند کرد تا از طریق بهبود ارتباط با نزدیکان و پیدا کردن اهداف مناسب برای زندگی، پس از ترک اعتیاد شرایط مطلوبی داشته باشند. برای دریافت درمانترک اعتیادکلیک کنید.

سؤالات متداول

1. چطور می توان تشخیص داد که فردی شیشه مصرف کرده است؟

مصرف شیشه نشانه های مشخصی در رفتار و حالات فرد ایجاد می کند که از جمله آنها کاهش اشتها، فعالیت طولانی مدت بدون احساس خستگی، تعریق بدن، احساس پرخاشگری یا تحریک پذیری را می توان نام برد.

2. علائم اعتیاد به شیشه از چه زمانی در فرد قابل مشاهده هستند؟

آنچه به عنوان نشانه های مصرف یا اعتیاد به شیشه از آن صحبت می شود معمولاً در پی مصرف شیشه مشخص می شود و نیاز به گذشت زمان ندارد. البته این مسئله می تواند با توجه به میزان مصرف و سن و جنسیت مصرف کننده تا حدودی متفاوت باشد.

3. اگر فردی به دنبال مصرف شیشه دچار توهم شده باشد چه باید کرد؟

شما نمی توانید برای تغییر توهم در فرد کاری انجام دهید مهم ترین مسئله این است که در صورت مشاهده چنین شرایطی با فرد مخالفت نکرده و به سرعت با مراکز درمانی تماس بگیرید. برای دریافتمشاوره ترک اعتیادکلیک کنید.

منبع >>علائم اعتیاد به شیشه

مشاوره ازدواج در مشهد

مشاوره ازدواج در بجنورد

مشاوره ازدواج در قم

شیشه ,مصرف ,اعتیاد ,های ,مشاوره ,فرد ,اعتیاد به ,به شیشه ,مصرف شیشه ,نشانه های ,می شود ,تلفنی مشاوره تلفنی ,مرکز مشاوره روانشناسی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
118file kassbokar industrial-sink story4learn-english simorghseparvaz zimed kiamsnag73 tsabt psychologytoday