یکی از دغدغه های اصلی والدین تامین نیازهای نوزاد تازه متولد شده شان است. نوزادان نیاز بسیار زیادی به مراقبت و توجه اطرافیان دارند و به همین خاطر آشنایی با نیازها و نشانه های سلامت یا بیماری آنان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای توجه به نشانه های سلامت جسمی و روحی نوزاد تازه متولد شده، باید با ویژگی ها و نیازهای هر دروه از سن کودک آشنا باشید و به خوبی آن ها را مدیریت کنید تا بتوانید به رشد مناسب فرزند خود کمک نمایید. ما در این مطلب به بررسی کامل نیازهای روحی، جسمی و نکات مهم که در ارتباط با نوزاد تازه متولدشده پرداخته ایم. همچنین شما می توانید با کمک گرفتن از روانشناس کودک، مهارت خود را در زمینه برخورد با نوزادان بهبود بخشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید :

همه آنچه که باید درباره نوزادان بدانید

نوزاد تازه متولد شده

مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو خدمات

مرکز مشاوره ذهن نو برترین مرکز مشاوره روانشناسی در زمینه های مختلف روانشناسی از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، کودک، طلاق، خیانت، نوجوان، بلوغ، جنسی و تراپی ، ترک اعتیاد، اختلات روانی و شخصیت و . می باشد.

مشاوره تلفنی-مشاوره تلفنی خانواده-مشاوره تلفنی ازدواج-مشاوره تلفنی خیانت-مشاوره تلفنی کودک-مشاوره تلفنی جنسی-مشاوره تلفنی ترک اعتیاد-مشاوره شغلی تلفنی-مشاوره تلفنی تحصیلی- مشاوره حضوری-مشاوره خانواده-مشاوره ازدواج- مشاوره خیانت-مشاوره کودک-مشاوره جنسی-مشاوره ترک اعتیاد-مشاوره شغلی-مشاوره تحصیلی

از جمله مهمترین موضوعاتی که شما باید بر روی آن ها

ترک تریاک-ترک متادون-ماده مخدر گل- ترک ترامادول -تربیت کودک-تست اعتیاد-ترک اعتیاد- درمان استرس -درمان اضطراب-درمان افسردگی-علائم افسردگی- روانشناسی کودک -ملاک انتخاب همسر

تغذیه در نوزاد تازه متولد شده

نوزادان قادر به صحبت و آگاه کردن شما از نیازهای تغذیه ای خود نیستند به همین خاطر شناخت نشانه های گرسنگی و سیری در نوزاد اهمیت بسیاری دارد. بیقراری و گریه، مکیدن انگشت شست و یا دور لب ها می تواند نشانه هایی برای گرسنگی کودک باشد. ضعف توانایی نوزاد تازه متولدشده در مکیدن سینه مادر باعث می شود که آن ها در هر مرتبه بتوانند برای مقدار محدودی از شیر مادر تغذیه کنند و به همین خاطر معمولاً به حدود 8 تا 12 بار تغذیه شدن در طول شبانه روز نیاز دارند. به مرور و با بزرگ تر شدن آن ها، توانایی مکیدن نیز تقویت شده و نوزادان در هر مرتبه مقدار بیشتری شیر می کنند و درنتیجه تعداد دفعات نیاز به تغذیه آن ها کاهش پیدا کرده و به لحاظ زمانی نیز منظم تر می شود.

نکاتی برای تغذیه نوزادان تازه متولد شده

بهترین منبع غذایی برای نوزاد تازه متولد شده شیر مادر است و به همین خاطر معمولاً به مادران توصیه می شود که حداقل در 6 ماهه اول زندگی نوزاد با شیر خود او را تغذیه کنند. شیر مادر تمامی نیازهای تغذیه کودک را برطرف کرده و مواد لارم برای رشد یا مقاومت در برابر بیماری ها را نیز در اختیارش می گذارد. با این حال بهتر است راجع به استفاده از مکمل هایی نظیر ویتامین D برای کودک خود نیز با یک متخصص م نمایید.

یکی از دشواری هایی که در ارتباط با تغذیه نوزاد تازه متولد شده وجود دارد این است که شیر مادر برای تغذیه کافی نباشد و یا به دلیل تولد زودهنگام دستگاه گوارش کودک نتواند شیر مادر را دریافت نماید. در این شرایط معمولاً توصیه می شود که از شیر خشک های مناسب با رده سنی نوزاد استفاده بشود. تغذیه نوزاد چه با شیر مادر و یا شیرخشک انجام بگیرد شما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر کودک میزان مشخصی از تغذیه را در هر وعده نیاز دارد به همین خاطر اگر کودکتان نشانه های بی میلی به ادامه تغذیه مثل برگرداندن سر از سینه مادر را نشان می دهد بهتر است او را به شیر خوردن مجبور نکنید و اجازه بدهید در زمان دیگری که نوزاد احساس گرسنگی دارد عمل تغذیه انجام شود.

نشانه های سلامت نوزاد تازه متولد شده

از نشلنه های سلامت نوزاد می توان به موراد زیر اشاره کرد:

1. تغذیه و دفع مناسب

یکی از اولین و واضح ترین نشانه های سلامت در نوزاد تازه متولد شده این است که او به حد کافی غذا می خورد و وزنش به تدریج افزایش پیدا می کند. در کنار تغذیه، عمل دفع نیز باید به دفعات کافی انجام بگیرد. همان طور که گفته شد تغذیه نوزاد در ابتدا به دفعات بیشتر و مقدار کمتری اتفاق می افتد و به تدریج و با بیشتر شدن سن کودک تعداد دفعات تغذیه کمتر شده و کودک در هر مرحله مقدار بیشتری غذا می خورد. علاوه بر تغییر در تعداد دفعات و حجم تغذیه، چرخه غذایی کودک نیز به تدریج منظم تر شده و یک الگوی ثابت پیدا خواهد کرد. در ارتباط با دفع نیز شما به طور میانگین در طول روز باید بین 8 تا 10 بار پوشک نوزاد را عوض کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که الگوی رشدی نوزادان مختلف با یکدیگر متفاوت است و امکان دارد کودک شما کمی بیشتر یا کمتر از آنچه ما به عنوان میانگین دفعات تغذیه یا نیاز به دفع پوشک از آن صحبت می کنیم این مسائل را تجربه کند. درصورتی که در هر یک از این موارد احساس نگرانی می کنید بهتر است از یک پزشک م بگیرید.

2. خواب کافی

نوزادان در نخستین روزهای پس از تولد معمولاً در حدود 16 تا ساعت از شبانه روز را می خوابند. بااین حال کیفیت خواب آن ها به صورت چرخه های کوتاه مدت خواب وبیداری است و در طول شب باید برای تغذیه یا تعویض پوشک کودک بارها بیدار شوید. به مرور زمان و با عبور کودک از هفته های نخست تولد آن ها زمان بیشتری را بیدار خواهند بود و درعین حال طول مدت خوابشان نیز افزایش پیدا می کند. به عبارتی می توان گفت تعداد دفعات خواب وبیداری نوزاد کمتر شده و مدت هر بار خواب یا بیداری افزایش پیدا می کند. اگر احساس می کنید علی رغم گذشت زمان کافی، خواب نوزاد شما هنوز الگوی نسبتاً منظمی پیدا نکرده می توانید دراین باره با یک متخصص اطفال صحبت کنید.

3. نوزاد تازه متولد شده | ارتباط برقرار کردن با اطرافیان

یکی از نشانه های مهم در سلامت نوزاد تازه متولد شده این است که او بتواند با دیگران و محیط اطرافش ارتباط برقرار کند. نوزادان معمولاً با شنیدن صداهای بلند واکنش نشان می دهند و به طرف صدا برمی گردند. آن ها همچنین رنگ ها و طرح های پیچیده را به طرح های ساده و بی رنگ ترجیح می دهند و برای مدتی به آن خیره می شوند. روانشناسان انتظار دارند که یک نوزاد سالم بتواند مادر یا مراقب اولیه خود را بشناسد و به مرور این توانایی را پیدا کند که چهره های آشنا را از غریبه تشخیص داده و همین طور نسبت به محیط اطراف خود واکنش نشان دهد. اگر احساس می کنید این مسائل در فرزند شما با ابهام مواجه استف توصیه می شود از یک روانشناس کودک کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات در زمینهمشاوره کودککلیک کنید.

4. یک الگوی رو به رشد

به طورکلی می توان گفت نشانه اصلی سلامت در نوزاد تازه متولد شده این است که میزان توانایی های وی به تدریج افزایش پیدا کرده و منظم تر شود. وجود یک الگوی مشخص از رشد مستمر در کودک معمولاً به خوبی توسط مادران درک می شود و آن ها هرگونه نقص یا مشکلی را در این زمینه به خوبی تشخیص می دهند.

مشکلات و بیماری های نوزاد تازه متولد شده

بیماری های نوزادان تازه متولد شده به شرح زیر می باشد:

1. زردی پوست

زردی پوست یکی از شایع ترین بیماری هایی است که برای نوزاد تازه متولدشده پیش خواهد آمد و با توجه به تأثیری که در سلامت مغز به جا می گذارد تشخیص به موقع و اقدام برای درمان آن اهمیت بالایی دارد. این بیماری همان طور که از نام آن پیداست خود را به صورت زرد شدن رنگ پوست نوزاد نشان می دهد و به این معناست که کبد کودک نمی تواند به خوبی بیلی روبین موجود در کیسه صفرا را خارج کند.

2. نفخ معده یا سفت شدن شکم

یکی دیگر از نکاتی که در سلامت نوزاد تازه متولد شده باید به آن توجه داشته باشید وضعیت نفخ معده است. در حالت عادی هنگامی که شکم نوزاد را لمس می کنید باید حالت نرم داشته باشد اما اگر با دست زدن به شکم نوزاد احساس می کنید که شک یا معده او سفت شده این موضوع می تواند به دلیل نفخ معده یا یبوست باشد. درصورتی که با انجام تغذیه و گذشت زمان این وضعیت بهبود پیدا نکرد، بهتر است هرچه سریع تر از یک متخصص اطفال کمک بگیرید.

3. نوزاد تازه متولد شده | بند ناف

پس از تولد نوزاد بند ناف توسط پزشک قطع می شود و در حدود 20 روز بعد نیز خودبه خود خواهد افتاد؛ اما بهتر است در طول این مدت از دستکاری کردن بند ناف یا پوشاندن آن درون پوشک نوزاد خودداری کنید. به طورکلی از هرگونه دست کاری این منطقه جدا خودداری نمایید. درصورتی که متوجه مشکلاتی همچون خونریزی بیش ازحد، بند نیامدن خون یا وجود عفونت در این بخش از بدن نوزاد شدید بهتر است هرچه سریع تر این موضوع را با پزشک درمیان بگذارید. مشکلات مربوط به بند ناف ازجمله مشکلاتی هستند که برای نوزاد تازه متولد شده پیش خواهد آمد.

4. تب

تب یکی از اصلی ترین نشانه های وجود عفونت در بدن است. معمولاً تب های خفیف در نوزادان به این خاطر ایجاد می شود که بدن آن ها در حال مقاومت در برابر بیماری ها و عفونت های موجود در محیط است. اما اگر درجه تب نوزاد بالاتر رفت و یا برای مدتی ادامه پیدا کرد بهتر است برای جلوگیری از بروز آسیب های جدی تر به یک مرکز درمانی مراجعه کنید.

5. برفک دهان یا پوشک

همان طور که از نام این بیماری پیداست برفک دهان باعث به وجود آمدن دانه های ریز سفیدرنگ در دهان نوزاد خواهد شد. برفک یک بیماری عفونی است که می تواند علاوه بر دهان، مناطق دیگری از بدن کودک ازجمله نواحی اطراف پوشک را نیز درگیر کند. برای درمان این بیماری، نوزاد باید زیر نظر پزشک از آنتی بیوتیک استفاده کند.

نیازهای روحی نوزاد تازه متولد شده

نوزادان تازه متولد شده علاوه بر نیازها جسمی و احتیاج به مراقبت، نیازهای روحی نیز دارد که باید به آنlrm;ها توجه شود. شما می توانید با کمک گرفتن از مشاورین کودک اطلاعات خود را نسبت به نیازهای روحی کودکتان افزایش دهید. اصلی ترین نیاز روحی در نوزاد تازه متولد شده این است که همواره برای پاسخگویی به نیازهای کودک حضور داشته باشید. این مسئله باعث ایجاد سبک دلبستگی ایمن در نوزاد شده و توانایی او را برای برقراری روابط عاطفی نزدیک در آینده تحت تأثیر قرار می دهد.

سؤالات متداول

1.از کجا بفهمیم نوزاد تازه متولد شده سالم است؟

اگر نوزاد یک الگوی رشد مستمر و رو به پیشرفت را نشان می دهد این مسئله نشان دهنده سلامت وی است. حدود 8 تا 12 بار تغذیه در طول روز و 10-8 بار نیاز به تعویض پوشک از نشانه های سلامت نوزاد می باشد. همچنین نوزاد سالم اطرافیان و چهره های آشنا را از غریبه می شناسد و نسبت به محیط کنجکاو است.

2.نوزادان چه نیازهای روحی دارند؟

اصلی ترین نیاز روحی نوزاد این است که شما احساس امنیت و پاسخگو بودن به نیازهای وی را در او ایجاد کنید. برای این کار مادر باید همواره به نوزاد توجه داشته باشد و برای پاسخگویی به نیازهای وی آماده باشد.

3.چرا باید در تغذیه نوزاد از مکمل ویتامین D استفاده شود؟

این ویتامین در شیر مادر وجود ندارد و مصرف مستمر آن نقش مهمی در سلامت نوزاد خواهد داشت. البته بهتر است راجع به نحوه استفاده از هر مکملی برای کودک با یک متخصص م نمایید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می توانید از طریق شماره _ با برترین متخصصان در مرکزمشاوره روانشناسی ذهن نوتماس بگیرید.

منبع <<نوزاد تازه متولد شده

مشاوره ازدواج در مشهد

مشاوره ازدواج در بجنورد

مشاوره ازدواج در قم

نوزاد ,های ,تازه ,کودک ,مشاوره ,تغذیه ,نوزاد تازه ,تازه متولد ,متولد شده ,نشانه های ,آن ها ,توجه داشته باشید ,متخصص م نمایید ,تلفنی مشاوره تلفنی ,مرکز مشاوره روانشناسی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
jainjas cheshmanebidararya dialirevolv minugrafikic nourvanama household-appliance-information treemevsynbo takinshoop miniature-circu senenchatafro