قرص ریتالین چیست ؟ ریتالین یک داروی محرک سیستم اعصاب مرکزی است که با ترشح و افزایش دوپامین عملکردی بسیار زیادی در بدن اعمال میshy; کند. این دارو برای درمان بسیاری از اختلالات و بیماری ها مانند افسردگی، اختلالات خواب و بیش فعالی مورد استفاده قرار می گیرد. ریتالین نیز مانند اکثر داروها، عوارض جانبی با خود به همراه دارد که در صورت مصرف اشتباه و بیش از حد، این عوارض بیشتر و جدی تر خواهند شد. امروزه مصرف خودسرانه ریتالین به یک مساله عادی برای افزایش انرژی تبدیل شده که پیامدهای جبران ناپذیری را با خود به همراه می آورد. آگاهی جوانان و والدین در این زمینه بسیار مهم و ضروری است و به شما کمک می کند تا با استفاده صحیح از این دارو، بهترین اثربخشی را از آن دریافت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید :

نحوه مصرف ریتالین

قرص ریتالین

عوارض ریتالین

مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو خدمات

مرکز مشاوره ذهن نو برترین مرکز مشاوره روانشناسی در زمینه های مختلف روانشناسی از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، کودک، طلاق، خیانت، نوجوان، بلوغ، جنسی و تراپی ، ترک اعتیاد، اختلات روانی و شخصیت و . می باشد.

مشاوره تلفنی-مشاوره تلفنی خانواده-مشاوره تلفنی ازدواج-مشاوره تلفنی خیانت-مشاوره تلفنی کودک-مشاوره تلفنی جنسی-مشاوره تلفنی ترک اعتیاد-مشاوره شغلی تلفنی-مشاوره تلفنی تحصیلی- مشاوره حضوری-مشاوره خانواده-مشاوره ازدواج- مشاوره خیانت-مشاوره کودک-مشاوره جنسی-مشاوره ترک اعتیاد-مشاوره شغلی-مشاوره تحصیلی

از جمله مهمترین موضوعاتی که شما باید بر روی آن ها

ترک تریاک-ترک متادون-ماده مخدر گل- ترک ترامادول -تربیت کودک-تست اعتیاد-ترک اعتیاد- درمان استرس -درمان اضطراب-درمان افسردگی-علائم افسردگی- روانشناسی کودک -ملاک انتخاب همسر

ریتالین چیست؟

ریتالین با نام عمومی متیل فنیدات یک داروی محرک سیستم اعصاب مرکزی است. متیل فنیدات در سال 1944 برای اولین بار توسط شرکت دارویی Ciba-Geigy اختراع و در سال 1954 اولین بار با نام ریتالین به بازار عرضه شد. پس از آن ریتالین به داروی اصلی درمان اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD) در کودکان تبدیل گردیده است. بسیاری از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به ADHD می توانند از اثرات درمانی متیل فنیدات با حداقل عوارض جانبی بهره مند شوند. پزشکان در سال 1957 اظهار داشتند که ریتالین در افراد غیر مبتلا به ADHD موجب رفع خستگی، بی حالی و افسردگی میshy; شود. ریتالین بعدها نشان داد که روان پریشی و افسردگی را بهبود داده و در درمان اختلالات خواب بسیار مفید واقع شده است.

مکانیسم اثر ریتالین

قرص ریتالین به عنوان محرک سیستم اعصاب مرکزی، با ترشح و افزایش دوپامین در این سیستم عملکردی بسیار حیاتی دارد. این تحریکات جهت فعال سازی سیستم مهار کننده حرکتی مورد نیاز است. فعال سازی این سیستم منجر به افزایش مهار تکانه ها شده و در نتیجه کودکان مبتلا به ADHD کمک می کند تا در صورت وم بتوانند توجه خود را متمرکز کنند.

ریتالین چیست | فواید مصرف ریتالین

ریتالین معمولاً به عنوان قرص، از راه داخل بینی یا تزریق وریدی مصرف میshy; شود. ریتالین برای درمان بسیاری از اختلالات و بیماری ها مانند افسردگی، اختلالات خواب، آسیب های مغزی، سرطان، دردهای شدید و اختلالات شناختی و بیماری های خود ایمنی استفاده می shy;گردد. مصرف ریتالین انرژی، تمرکز و توانایی مقابله با مسئولیت shy;های روزانه را افزایش می دهد. نیمه عمر ریتالین تقریباً 2 ساعت بوده و بین 2 تا 7 ساعت در بدن باقی می ماند. ریتالین تاثیر مشابه ای مانند اثرات کوکائین دارد. ترشح سریع دوپامین سیناپسی رخ داده و موجب ایجاد اثرات ذهنی سرخوشی و به شدت خرسند کننده می شود.

عوارض مصرف ریتالین

در صورتی که ریتالین از طریق بینی و یا وریدی به مقدار زیاد مصرف شود، می تواند از یک ماده درمانی به ماده اعتیاد آور تبدیل گردد. در صورت مصرف وریدی ریتالین، این داروها با کوکائین قابل تشخیص نبوده و میزان جذب مشابه با آن را دارد (کوکائین: 4-6 دقیقه، متیل فنیدات: 4-8 دقیقه) البته استفاده از ریتالین بی ضرر نیست و گروهی از مصرف کنندگان شایع ترین عوارض جانبی مانند بی خوابی، معده درد، سردرد و بی اشتهایی را تجربه می کنند. گزارشات مربوط به علائم روانپزشکی ریتالین شامل هذیان گویی، گیجی و منگی، روان پریشی و توهم است. همچنین امکان دارد که عصبانیت شدید و رفتار تهاجمی پس از سوءمصرف متیل فنیدات رخ دهد. در صورت مصرف در دوز بالا، هذیان گویی، پرخاشگری، ترس و وحشت مشاهده می گردد. برای کسب اطلاعات در زمینهترک ریتالینکلیک کنید.

قرص ریتالین چیست | اشتباهات رایج در مصرف

افزایش حجم کاری دانش آموزان و دانشحویان به طور پیوسته در حال افزایش است و آن ها برای ورود به دانشگاه خوب یا پیدا کردن شغلی مناسب به طور فزایندهshy;ای از طرف خانواده و جامعه زیر فشار قرار دارند. به همین دلیل این تمایل ایجاد می شود که با مصرف خودسرانه دارو، انرژی خود را افزایش دهند. این باور اشتباه باعث سومصرف ریتالین در نوجوانان و جوانان می شود و مشکلات جدی و جبران ناپذیری را با خود به همراه خواهد داشت. در صورت اعتیاد به ریتالین، توصیه می شود که از مشاوره بهره مند شوید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینهمشاوره ترک اعتیادکلیک کنید.

گزارش shy;هایی از عوارض مصرف قرص ریتالین

سومصرف استفاده از ریتالین از ابتدای اختراع آن مشاهده شده است. سو مصرف وریدی آن برای اولین بار در سال 1963 نشان داد که توهمات، پارانویا و اختلالات هذیانی را در مصرف کننده به همراه آورده است. گزارشی دیگر از رابطه استفاده وریدی ریتالین با بیماری و مرگ و میر پرده برداری کرد. مصرف کننده پس از استفاده ریتالین، مضطرب و خارج از کنترل شده بود و احساسات خودکشی به او دست داده بود.

مورد دیگر سوء مصرف ریتالین توسط یک پسر 15 ساله مبتلا به ADHD در سال 1998 گزارش شد. این پسر سابقه 2 هفته سو مصرف از ریتالین داشت که با احساس سرخوشی شروع شد و به پارانویا، افسردگی و افکار خودکشی ختم گردید. اخیرا مرگ یک نوجوان 19 ساله به دنبال سو مصرف متیل فنیدات داخل بینی گزارش شد. این نوجوان هوشیاری خود را از دست داد، به زمین افتاد و با خوردن ضربه به سرش دچار ایست قلبی ریوی گردیده و فوت کرد.

نکته مهم: توجه داشته باشید که این عوارض در صورت مصرف بیش از حد اشتباه بروز پیدا می کند و در صورتی که طبق نظر پزشک مصرف گردد، باعث بهبود حال فرد نیز می گردد.

قرص ریتالین | تداخلات دارویی

تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر داده و یا می توانند فرد را در معرض خطر ابتلا به عوارض جانبی قرار دهند. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (شامل داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را یادداشت کرده و به جهت مصرف آن ها از پزشک یا داروساز خود مشاوره بگیرید. بدون تأیید پزشک، دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید. لازم به ذکر است هنگام مصرف این دارو از رانندگی یا فعالیت های خطرناک خودداری کنید. در ادامه چند نمونه از تداخلات دارویی احتمالی را آورده ایم:

_مصرف مهارکننده های مونوآمین اکسیداز: مصرف این داروها با ریتالین ممکن است باعث تداخلات دارویی جدی (احتمالاً کشنده) شود. در طول درمان با ریتالین از مصرف داروهای مهار کننده مونوآمین اکسیداز مانند ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنین، پروکاربازین، راساژیلین، سافینامید، سلژیلین و ترانسیل پرومین خودداری نمایید.

_دگزمتیل فنیدات: متیل فنیدات بسیار شبیه دگزمتیل فنیدات است. هنگام استفاده از متیل فنیدات از داروهای حاوی دگزمتیل فنیدات استفاده نکنید.

_الکل: از نوشیدن الکل خودداری کنید. ممن است الکل باعث شود که متیل فنیدات خیلی سریع در خون آزاد شود.

اووردوز مصرف قرص ریتالین

اووردوز به معنای مصرف بیش از حد داروی توصیه شده می باشد. مصرف بیش از حد مقدار ریتالین عملکرد طبیعی فیزیولوژیک بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. عوارض حرکتی و رفتاری ناشی از مصرف بیش از حد ریتالین ممکن است شامل دندان قروچه، لمس مداوم بدن، انجام کارهای تکراری، رفتارهای بیshy; هدف و رفتارهای وسواس گونه باشد. همچنین امکان دارد که مصرف بیش از حد ریتالین منجر به علائم جدی، مخرب و یا مرگ شود. در صورت مصرف بیش از حد ریتالین و بروز علائم آن سریعا با اورژانس تماس حاصل کرده یا به مراکز درمانی مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات در زمینهترک اعتیادکلیک کنید.

سخن آخر

ریتالین یکی از داروهای موثر در درمان اختلالاتی همچون بیش فعالی است اما همانطور که گفته شد عوارض جانبی نیز دارد و در صورت مصرف اشتباه مشکلات متعددی را به همراه می آورد. به همین منظور ضروری است که افراد از عوارض دارو و همچنین نحوه صحیح مصرف آن اطلاعات کسب نمایند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هر کجا که هستید با مشاوران و متخصصان این مرکز تماس گرفته و در این زمینه با آنان م کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ریتالین می توانید با برترین متخصصان در مرکزمشاوره روانشناسی ذهن نواز طریق شماره _ تماس بگیرید.

منبع :نحوه مصرف ریتالین

مشاوره ازدواج در مشهد

مشاوره ازدواج در بجنورد

مشاوره ازدواج در قم

ریتالین ,مصرف ,مشاوره ,عوارض ,فنیدات ,بیش ,متیل فنیدات ,مشاوره تلفنی ,در صورت ,بیش از ,مصرف ریتالین ,مرکز مشاوره روانشناسی ,محرک سیستم اعصاب ,تلفنی مشاوره تلفنی ,برای درمان بسیاری

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
clichabaloj konkurbavenus domestictours iranianfan 13abansh finalecr arumejoonam fakhteparnde commelejeu sitekeeperseo