برای درمان فوبی در کودکان باید به چه متخصصی مراجعه کنیم؟ فوبیا یک اختلال روانشناختی رایج در میان کودکان است و به ترس غیر منطقی و کاهش ناپذیر از موقعیت یا شیء خاصی گفته می شود که پاسخ اضطرابی فوری در کودک ایجاد می کند. برای مثال بسیاری از کودکان از تاریکی یا برخی حیوانات به شدت می ترسند و هنگام مواجهه با آن ها علائم اضطراب و بی قراری شدید را از خود نشان می دهند. متخصصان در اکثر موارد برای بهبود این مشکلات روان درمانی را توصیه کرده و کم تر دارو درمانی را پیشنهاد می دهند. با این حال این درمان ها می تواند با توجه به میزان ترس و سن کودک، متفاوت باشند. آنچه که اهمیت دارد این است که بدانید در صورتی که ترس کودک در همان دوران کودکی درمان نشود می تواند مشکلات زیادی را در بزرگسالی به وجود آورد. در ادامه به بیان روش های درمان فوبی در کودکان خواهیم پرداخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید :

درمان فوبی کودکان

چگونه ترس را در کودک از بین ببریم

مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو خدمات

مرکز مشاوره ذهن نو برترین مرکز مشاوره روانشناسی در زمینه های مختلف روانشناسی از جمله مشاوره خانواده، ازدواج، کودک، طلاق، خیانت، نوجوان، بلوغ، جنسی و تراپی ، ترک اعتیاد، اختلات روانی و شخصیت و . می باشد.

مشاوره تلفنی-مشاوره تلفنی خانواده-مشاوره تلفنی ازدواج-مشاوره تلفنی خیانت-مشاوره تلفنی کودک-مشاوره تلفنی جنسی-مشاوره تلفنی ترک اعتیاد-مشاوره شغلی تلفنی-مشاوره تلفنی تحصیلی- مشاوره حضوری-مشاوره خانواده-مشاوره ازدواج- مشاوره خیانت-مشاوره کودک-مشاوره جنسی-مشاوره ترک اعتیاد-مشاوره شغلی-مشاوره تحصیلی

از جمله مهمترین موضوعاتی که شما باید بر روی آن ها

ترک تریاک-ترک متادون-ماده مخدر گل- ترک ترامادول -تربیت کودک-تست اعتیاد-ترک اعتیاد- درمان استرس -درمان اضطراب-درمان افسردگی-علائم افسردگی- روانشناسی کودک -ملاک انتخاب همسر

فوبی در کودکان به چه شرایطی اشاره دارد؟

فوبیا یکی از مشکلات روان شناختی رایج در میان کودکان است. در واقع بسیاری از بچه ها از برخی موضوعات خاص به شدت می ترسند. این ترس زمانی به عنوان اختلال در نظر گرفته می شود که غیرمنطقی بوده، با میزان تهدید موجود هماهنگی نداشته باشد و موجب اختلال در عملکرد کودک شود. از جمله رایج ترین ترس هایی که در سنین کودکی تجربه می شوند می توان به ترس از حیوانات، ارتفاع، طوفان، تاریکی و موقعیت های پزشکی اشاره کرد. اگر فرزند شما دچار فوبیا باشد از موقعیت های شامل موضوع مورد ترس خود اجتناب می کند و هنگام روبه رو شدن با آن ها علائم اضطراب و بی قراری شدید را نشان می دهد. این علائم می تواند مواردی نظیر گریه، دل درد و سایر شکایات جسمانی را نیز شامل شود.

برای آشنایی بیشتر در زمینه اختلالات و مشکلات کودکان کلیک کنید.

درمان فوبی در کودکان

برای درمان فوبی در کودکان اغلب بر روان درمانی تأکید بسیاری می شود. با این حال در برخی موارد ممکن است درمان های دارویی نیز مد نظر قرار بگیرند. ما در ادامه به مهم ترین روش های درمان فوبی در کودکان اشاره کرده ایم. همچنین شما می توانید این درمان ها را توسط مجرب ترین روانشناسان درمرکزمشاوره روانشناسی ذهن نودریافت نمایید.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری مؤثرترین درمان شناخته شده برای بهبود فوبیای کودکان و بزرگسالان است. در این درمان روانشناس جلسات روان درمانی انفرادی با کودک تشکیل داده و بر افکار و احساسات او تمرکز می کند. در واقع درمانگر تلاش می کند تا به کودک نشان دهد این افکار او هستند که احساسات ناخوشایند را ایجاد می کنند و منجر به رفتارهای نامناسب می شوند. همچنین فرزند شما در این جلسات علائم رایج در ترس و اضطراب را می آموزد و راهکارهای مدیریت آن ها را نیز تمرین می کند.

برای مثال ممکن است روانشناس از کودک بخواهد در مورد موضوعی که از آن می ترسد شروع به خیال پردازی کرده و مواجهه با آن را تصور نماید. این کار می تواند در قالب یک بازی یا نمایش نیز انجام شود. پیش روی در خیال پردازی ها به تدریج تا جایی پیش می رود که کودک برای مواجهه با ترس خود در دنیای واقعی آماده می شود و به کمک والدین در محیط خارج از درمان نیز به مرور مواجهه با ترس خود را تمرین می کند. این جلسات در نهایت با غلبه کامل بر فوبی خاص خاتمه می یابند.

خانواده درمانی

در خانواده درمانی جلسات رواندرمانی همراه با والدین یا سایر اعضای خانواده برگزار می شود. در این جلسات درمانگر تلاش می کند تعاملات بین اعضای خانواده را مورد مشاهده قرار دهد و آنچه ترس های کودک را شکل داده و تقویت کرده اند را شناسایی نماید. روانشناس به خانواده کمک می کند تا نسبت به الگوهای رفتاری نادرست خود بینش پیدا کنند و رفتارهای مناسب جهت سازگار کردن کودک با ترس هایش را بیاموزند.

متأسفانه بسیاری از پدر و مادرها نمی دانند که در برابر ترس های کودک باید چه واکنشی نشان دهند. آن ها ممکن است با رفتارهایی نظیر سرزنش کردن، تحقیر کردن و زدن برچسب هایی نظیر ترسو به کودک؛ اعتماد به نفس او را تضعیف کرده و ناخواسته منجر به تشدید مشکلات او شوند. اگر شما نیز در برخورد با کودک خود دچار مشکل شده اید یا نمی دانید که چگونه باید در این شرایط با فرزندتان رفتار نمایید بهتر است از مشاوره کودک بهره ببرید.

برای آگاهی بیشتر از روند دریافتمشاوره کودککلیک کنید.

دارو درمانی

در اکثر موارد کودکان به درمان های روان شناختی پاسخ می دهند و نیازی به دریافت دارو ندارند. با این حال در برخی موارد که کودک بهبود چندانی از خود نشان نمی دهد یا مواردی که ترس های کودک بسیار شدید است روانشناسان توصیه می کنند که در کنار روان درمانی به روان پزشک نیز مراجعه کنید تا برای کودک داروهای ضد اضطرابی مناسب تجویز نماید.

کمک به درمان فوبی کودکان در خانه

علاوه بر جلسات رواندرمانی و مداخلات حرفه ای بسیار اهمیت دارد که بتوانید در خانه نیز اقدامات حمایتی لازم را انجام دهید و روند سازگاری کودک با اضطراب هایش را تسهیل نمایید. موارد زیر از جمله مواردی هستند که در این زمینه لازم است در نظر بگیرید.

- هرگز کودک را به خاطر ترس هایش مسخره نکنید.

- هرگز کودک را بابت ترس هایش سرزنش نکنید و القابی نظیر ترسو را در مورد او به کار نبرید.

- به کودک نشان بدهید که در کنارش هستید و در مقابل چیزهایی که از آن وحشت دارد از او مراقبت می کنید.

- با کودک در مورد ترس هایش صحبت کنید و اجازه دهید افکار و احساسات خود را با شما در میان بگذارد.

- یادگیری مشاهده ای یکی از مهم ترین فرایندهای یادگیری در کودکان است. از همین رو تلاش کنید الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید و ابتدا خودتان با موضوع مورد ترس کودک ارتباط برقرار کنید.

- کودک را برای مواجهه ناگهانی با ترس هایش تحت فشار قرار ندهید. تلاش کنید همگام با درمانگر پیش بروید و زمانی کودک را در معرض ترس هایش قرار دهید که آمادگی روانی کافی را پیدا کرده باشد.

- پس از هر مواجهه کودک را تشویق نمایید و به او برای پیش روی هرچه بیشتر در جهت اهداف خود انگیزه بدهید.

برای اطلاع بیشتر درباره درمان فوبیا کلیک کنید.

سؤالات متداول درباره درمان فوبی کودکان

- معمولاً برای کاهش ترس های کودک چه دارویی هایی تجویز می شود؟

درمان دارویی اضطراب برای کودکان با احتیاط بیشتری انجام می شود و اغلب درمانگران تنها استفاده از روش های روان درمانی را برای بهبود فوبیا توصیه می کنند. با این حال در مواردی که کودک اضطراب بسیار شدیدی دارد و به درمان های رایج پاسخ نمی دهد ممکن است داروهای آرام بخشی نظیر آلپرزولام و لورازپام تجویز شود. توجه داشته باشید که هرگز نباید این داروها را سرخود به کودک بدهید چراکه می توانند عوارض جانبی ناخوشایندی برای فرزندتان ایجاد کنند و یا منجر به بروز اثر تحمل و وابستگی در بلند مدت شوند.

- آیا همه ترس های کودکان نیاز به درمان دارد؟

خیر کودکان ممکن است در روند رشد روانی خود به طور مقطعی از برخی چیزها بترسند و پس از مدتی با آن کنار بیایند. زمانی بحث فوبیا و درمان آن مطرح می شود که ترس از یک موضوع خاص واکنش های افراطی و شدیدی را در کودک برانگیزد و منجر به اختلال در عملکردهای مختلف او بشود. برای مثال ایجاد مشکلات تحصیلی یا ارتباطی در پی تجربه یک ترس خاص نشان دهنده شرایطی هستند که فرزند شما نیاز به درمان روانشناختی دارد.

برای دریافت مشاوره در زمینه کودک می توانید از طریق شماره _ با برترین متخصصان در مرکزمشاوره روانشناسی ذهن نوتماس بگیرید.

منبع :درمان فوبی کودکان

مشاوره ازدواج در مشهد

مشاوره ازدواج در بجنورد

مشاوره ازدواج در قم

کودک ,درمان ,مشاوره ,کودکان ,های ,فوبی ,درمان فوبی ,مشاوره تلفنی ,می کند ,می شود ,در کودکان ,درمان شناختی رفتاری ,تلفنی مشاوره تلفنی ,مرکز مشاوره روانشناسی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
electropumpscom gtsepand ronia20 reportaj19 torkfilm 3sot-web kmmusic5 cartarecan matin666 tasthelpbesgo